Bıngıldak Nedir, Ne İşe Yarar

BINGILDAK NEDİR, NE İŞE YARAR?

Bebek sahibi olmak isteyen anne baba adayları veya hali hazırda bebeğini kucağına almış taze ebeveynleri en çok korkutan konulardan bir tanesi elbette bıngıldak. Zira bebeklerimizin genel anlamda hassas varlıklar olduğunu bildiğimiz için onlara kibar bir şekilde davransak bile, bıngıldağın kendine has yumuşaklığı ve büyüklerimizden duyduğumuz korkunç kafa vurma hikayeleri, maalesef bizleri büyük oranda korkutuyor. Bu korkunuzu dindirmek için bıngıldak nedir, ne işe yarar sorusuna sizler için genişçe cevap vermeye çalıştık.

Bıngıldak dışarıdan çok fazla belli olmasa da aslında tam 6 tane parçadan oluşmaktadır ve iki tanesini dışarıdan tespit etmek oldukça kolaydır. Henüz sertleşmemiş kıkırdak dokudan oluşan bu bıngıldak adlı kafa kemikleri, bebeğin doğum ve gelişiminde büyük bir önem taşımaktadırlar.

Bıngıldağın ilk faydası doğumda karşımıza çıkmaktadır ve bebeğin kafasının doğum kanalı boyunca ilerlemesine imkan tanımaktadır. Zira bebeğin kafasının büyüklüğü ile annenin doğum kanalı genişliği birbirine tam olarak uyumlu olmadığından, bu kanaldan geçerken bebeğin kafası yumuşak kafa kemikleri sayesinde biraz ezilip uzayarak uygun hale gelir. Yenidoğan bebeklerin kafalarının biraz uzun olmasının sebebi kanaldan geçerken uzayan kafanın tekrar normal haline gelmesinin biraz vakit almasıdır. Bazı vakalarda bıngıldaklar birbirlerinin üzerine bile binebilirler ve bu bir tehlike teşkil etmez.

Bıngıldak doğum haricinde ilerleyen aylarda da faydalar sağlar. Bebeklerin beyin gelişimlerinin kemik gelişimlerinden hızlı olması nedeniyle kafatasının hemen kapanmaması ve beyne yer bırakması, beyin gelişiminde ciddi bir avantaj sağlar. Bıngıldağı erken kapanan bebeklerde beyin gelişiminin mümkün olmaması sebebiyle zeka geriliğinin yaşanabilmesi, onun önemini ortaya koyar.

Bebek ishal olduğunda içeri çöken, beyinde fazla basınç oluştuğunda ise dışarı doğru çıkan bıngıldak, bebeğin sağlığı konusunda da bizlere ciddi bir bilgi verir ve onları hemen doktora ulaştırmak mümkün hale gelir.

Sanılanın aksine bıngıldağa dokunmak herhangi bir şekilde bebeğe zarar vermez çünkü beyin bu esnada koruyucu bir zarın içerisinde bulunmaktadır. Bu bölgeye çok ciddi ve kasıtlı darbeler gelmedikçe bıngıldağa zarar vermek ve beynin hasar almasını sağlamak da mümkün değildir.

Bıngıldaklar 2-3 aylıkken yavaş yavaş kapanmaya başlarlar ve bebek 18 aylık olduğunda artık tamamen kapanmış olurlar. Daha kısa ve uzun kapanmalar sağlık sorunlarına işaret olabileceğinden hemen doktora ulaşmak gerekmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.