Bilgisayarın Göz Sağlığına Zararları

BİLGİSAYARIN GÖZ SAĞLIĞINA ZARARLARI

Yayın Tarihi24 Ocak 2018 | EĞİTİM

Bilgisayarlar günümüzde hayatımızın ayrılmaz bir parçası haline geldiler ve bilgisayarlara ek olarak akıllı telefonlar, tabletler ve diğer cihazlar da tüm gün boyunca sabit bir şekilde çeşitli ekranlara bakmamıza neden oluyorlar. Dolayısıyla bilgisayar ve ekran kullanımına bağlı göz rahatsızlıkları da çok daha sık bir şekilde karşımıza çıkmaya başladılar. Bilgisayarın göz sağlığına zararları hakkında bir kaç değerlendirmede bulunarak sizlere bu konuda bir fikir vermeye çalışacağız.

Bilgisayar ve diğer dijital ekranların gözlerinize verdikleri zarar genellikle kendisini göz ağrıları, gerginlik, göz kuruluğu, kızarma, bulanık görme, ışık duyarlılığı gibi belirtiler ile gösterir ve bu belirtileri her gün yaşıyorsanız bilgisayar karşısında doğru bir şekilde bulunmuyorsunuz demektir. Zira ekrana çok uzun süre yanlış bir şekilde bakmak maalesef yıllar sonra gözlerinizde onarılamaz zararların ortaya çıkmasına sebep olacaktır.

Bilgisayarın sebep olduğu bu sorunların üstesinden gelmek için bir kaç ipucuna dikkat etmeniz, saatlerinizi daha verimli bir şekilde geçirmeniz için de size destek olacaktır.

Monitörün başında otururken ve bir şeye odaklanmış durumdayken, gözlerimizi daha az kırpma eğilimimiz vardır. Normalde dört beş saniyede bir göz kırpmak gerekirken bunun PC başında on saniyeden daha uzun sürmesi ve hatta bir dakika bile sürebilmesi, gözlerimizi kaplayan gözyaşı film tabakasının oluşmasına engel olur. Bu nedenle bilgisayar başında göz damlaları ile gözü desteklemek gerekebilir.

Buna ek olarak gözlerin yorulmasının önüne geçebilmek için on dakikada bir on saniyeden uzun süre başka bir uzak noktaya bakmak, göz kaslarımızın kendilerine gelmesine yardımcı olacaktır ve kasların tembelleşmesine de engel olacaktır.

Ekrandaki yazıları okuyamayanlar ise monitöre yaklaşmak yerine ekran yazılarını büyütmeliler. Çünkü çok sayıda zararlı ışın yayan monitörlere bu kadar yaklaşmak pek de sağlıklı olmamaktadır. LCD ve LED monitörlerden gelen mavi ışınlar yakın mesafede gözlere zarar vermekteler.

Fazla yukarı ve aşağı yerleştirilen monitörler de bilgisayar kullanıcılarının hem boyun kaslarına hem de gözlerine zarar veriyorlar. Bundan kaçınabilmek için tam göz hizanızda bir monitör kullandığınızdan emin olmalısınız. Ayrıca ekrana arkadan ışık gelmemesi ekrandaki yansımalara engel olacaktır. Arkanın çok aydınlık olması ise ekran parlamaları nedeniyle gözlerinizi daha çok yoracaktır.

Son dönemlerde ortaya çıkan bilgisayar gözlükleri sayesinde normalden birazcık daha sarı tonlarda ekrana bakmak mümkün oluyor ancak bu sayede zararlı ışınların pek çoğu da egale ediliyor. Eğer imkanınız varsa bilgisayar kullanımı için hazırlanmış özel gözlüklerden bir tane edinmeye bakın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.