Bıldırcın Yumurtasının Faydaları Nelerdir

BILDIRCIN YUMURTASININ FAYDALARI NELERDİR?

Yayın Tarihi11 Ekim 2017 | BESLENME

Bıldırcın yumurtası, maalesef ülkemizde bir türlü yeterince popülerlik kazanamayan yumurtalar arasında yer alıyor ve tabii ki bunda küçük boyutuna karşın fiyat olarak normal yumurtadan biraz daha pahalı olması da büyük bir rol oynuyor. Halbuki bıldırcın yumurtasının faydaları nelerdir diyorsanız siz de ona bir adım atmak üzeresiniz demektir ve bu nadide yumurtanın tüm besin değerlerinden faydalanma imkanınız oldukça mümkün.

Öncelikle, bıldırcın yumurtasının iyi bir protein kaynağı olduğunu, bu yönüyle aminoasitler bakımından da çok zengin olduğunu belirtmek gerekiyor. Tavuk yumurtasına nazaran daha fazla miktarda B vitamini barındıran bıldırcın yumurtası, bazı vitaminler yönünden birazcık geride olabilse de boyutuna göre tavuk yumurtası ile gayet yarışabilir durumdadır.

Yapılan araştırmalar, onun enerji verici yapısının yanında solunum yolu hastalıklarına, mideye, karaciğere ve pek çok rahatsızlığa deva veya destek olabildiğini gösteriyor. Bunun yanında bir afrodizyak olan bıldırcın yumurtası, bu yönüyle iktidarsızlık yaşayanların da faydalanabilecekleri bir ürün haline geliyor.

Tavuk yumurtasından kat kat daha fazla demir, protein, fosfor, B2 ve B1 vitaminleri içeren bıldırcın yumurtası, sadece D vitamini bakımından biraz daha düşük bir profil sergiliyor. Ancak bunun sadece bir yumurtadan elde edilen değerler olduğunu belirtelim.

Pek çok kişi onun sadece çiğ olarak tüketilmesi gerektiğini sanıyor ancak güvenilir olmayan kaynaklardan yumurtayı alabilme ihtimalinize karşın rafadan olarak pişirerek de tüketebilirsiniz. Çiğ tüketim sadece güvendiğiniz ve bakteri barındırmadığından emin olduğunuz kaynaklardan alındığında bir seçenek olabilmektedir ve bazıları onu bu şekilde süte karıştırdıktan sonra içmeyi tercih etmektedir.

Bıldırcın yumurtası hafızadan tutun da kalbi güçlendirmeye kadar çok geniş etkilere sahip ancak içeriğindeki çok yüksek oranda kolesterolden dolayı günde bir iki taneden fazla tüketmekten kaçınılması gerekiyor. Bilhassa kolesterol problemleri olanlar, doktorlarına danışmadan bıldırcın yumurtası yememeliler çünkü tavuk yumurtasından beş kat daha fazla kolesterol içeriğine sahip bir yumurta çeşidi.

Onu çiğ tüketebilir, yağa kırabilir yahut rafadan şekilde hazırladıktan sonra ister o şekilde isterseniz de salatalara katarak kullanabilirsiniz. Tat bakımından tavuk yumurtasına göre birazcık daha yoğun olması sebebiyle alışmakta ilk başlarda biraz zorluk da yaşayabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.