Beyaz Gürültü Nedir, Ne İşe Yarar

BEYAZ GÜRÜLTÜ NEDİR, NE İŞE YARAR?

Beyaz gürültü her anne babanın en az bir defa duyduğu veya duyacağı şeyler arasında bulunuyor ve bilhassa bebeğinin rahat uyumasını isteyen ebeveynler bu konuda araştırma yapıyorlar. Beyaz gürültü nedir, ne işe yarar diyenler için bu konuda gereken bilgileri bulduk ve sizlere aktarmaya karar verdik.

Beyaz gürültü, bebeğin anne karnında duyduğu seslere benzer sesleri ifade ediyor ve bebeğe anne karnındaki güveni, rahatlığı vermeyi hedefliyor. Bebeklerin yetişkinlerin dünyasına adım attıktan sonra ona alışmaları ciddi bir süre alabiliyor ve bu sürede pek çok huzursuzluk yaşıyorlar. Bu huzursuzluğu ise genellikle ağlayarak veya uykudan uyanarak gösteriyorlar. Onlara ihtiyaç duydukları güveni ve huzuru vermek için işte beyaz gürültü adı verilen sesler kullanılıyor.

Bahsettiğimiz bu sesler genellikle elektrik süpürgesi sesi, saç kurutma makinesi sesi, yağmur ve hafif gök gürültüsü sesi, uçak kabini sesi gibi seslerden oluşurken, bazen de hiç bir şeye benzetilemeyen frekanslardaki sesler de ortaya çıkabiliyor. Hem video siteleri üzerinden hem de bu işe özel üretilmiş olan beyaz gürültü makineleri ile beyaz gürültüyü bebeğinize kolayca dinletebiliyorsunuz. Yapılan araştırmalar, beyaz gürültünün bebeklerde olduğu kadar yetişkinlerde de konsantrasyonu iyileştirme özelliğine sahip olduğunu gösteriyor.

Beyaz gürültünün faydalarına göz attığımızda aşağıdaki maddelerle karşılaşıyoruz:

  • Sakinleştirici etki
  • Ani bebek ölümü sendromuna karşı koruyucu etki
  • Bebeğin ağlamasını engelleme
  • Dışarıdan gelen seslerin bebeği etkilemesini engelleme
  • Stres alıcı ve rahatlatan etki
  • Uykuya daha kolay dalma
  • Aralıksız uyku uyutma etkisi

Oldukça rahatlatıcı ve sakinleştirici etkisi olan beyaz gürültünün bebeklerde duyma merkezinin geç gelişmesine sebep olduğuna dair bir kaç araştırma var ve bu araştırmalar temel olarak fareler üzerinde gerçekleştirilen deneyler ile ortaya koyulmuşlar. Fakat gerçekten bir zararı olduğuna dair ortak görüş henüz sağlanmış değil.

Bazı uzmanlar ise beyaz gürültünün miktarı ve desibel cinsinden şiddetinin önemli olduğunu savunuyorlar. Her ne kadar bu işe özel olarak hazırlanmış makineler seksen beş desibelden daha fazla ses üretmeseler de, gerekli ölçümleri yaparak gerekirse sesi kısmak gerekiyor. Ayrıca bütün gün değil de günde belli zamanlarda onu dinlemek etkisinin artmasına yardımcı oluyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.