Beslenme Çantası İçin Öneriler

BESLENME ÇANTASI İÇİN ÖNERİLER

Beslenme çantası, çocuklarımızın okulda doğru besinleri tüketmeleri için en önemli fırsatlar arasında yer alıyor ve bu nedenle uzmanlar, çocuğa kantinden bir şeyler alması için para vermek yerine ona bir beslenme çantası hazırlanmasını öneriyorlar. Böylelikle sağlıksız ve fast food olarak nitelendirilen gıdalar yerine onları gerçekten besleyiciliği bulunan gıdalar ile desteklemek mümkün oluyor. Beslenme çantası için öneriler isteyenlere bazı temel bilgileri bir araya getirdik.

Öncelikle, beslenme çantasında yer alan besinlerin kolay tüketilir olmaları gerektiğini unutmayın. Bazı anne babalar beslenme çantasına adeta sofra kurar gibi içerikler hazırlıyorlar ancak bu uygulama hem onların okulda çekinmelerine sebep oluyor hem de pratik bir şekilde tüketilemiyorlar. Dolayısıyla sandviç tarzı ürünler beslenme çantasında yer alması en mantıklı seçenek. Bunun için evinizde kendi sandviçlerinizi veya tostlarınızı hazırlayabilir, bunları çocuğun beslenme çantasına ekleyebilirsiniz.

Ancak sıkılmaması ve başka şeylere yönelmemesi için bu sandviçlerin renklendirmeniz gerekli. Her gün aynı şeyi yemekten keyif almayacağı kesindir ve bu beslenme düzeni sağlığı için de iyi değildir. Bir gün peynirli bir sandviç hazırlarken, bir gün taze sebzeler ile sandviçi renklendirebilir, diğer gün et ve et ürünlerinden oluşan bir sandviç oluşturabilirsiniz. İnternette bulabileceğiniz onlarca farklı sandviç tarifi, çocuğun beslenme çantası için ideal olacaktır. Sandviç ekmeği olarak tam tahıllı ekmekleri tercih ederseniz, beyaz ekmeğin zararlı yanlarından da kaçınabilirsiniz.

Çocuklar tatlıları çok severler ve bu nedenle onların beslenme çantalarına bir dilim evde hazırlanmış kek eklemek de çok mantıklı olacaktır. Bu sayede sağdan soldan bilmediği tatlıları almasına engel olabilir ve sadece kendi hazırladığınız şeyleri tüketmesini sağlayabilirsiniz.

Eğer arada bir acıkmasını istemiyorsanız tek yapmanız gereken şey beslenme çantasına ceviz, fındık, badem gibi besin değeri yüksek kuruyemişler koymak. Bu yemişler hem vitamin ve mineral içerikleri, hem de bol lifli olmaları sayesinde açlığın bastırılmasında büyük rol oynarken, yüksek enerjileri ile çocuklara destek oluyorlar.

Tabii ki besinlerin yanına bir içecek de eklemek gerek. Çay, meyveli süt gibi şeyler yerine evde sıkılmış taze meyve suyu, süt, şalgam, ayran gibi ürünleri çantaya ekleyerek sağlıklı içecekler tüketmesini sağlayabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.