Beşik Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

BEŞİK ALIRKEN DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

Beşikler bebeklerimizin özellikle ilk aylarında onlar için çok önemli mobilyalar arasında yer alıyorlar ve her ne kadar bebeğin boyu bir miktar büyüdüğü zaman genellikle çocuk yataklarına geçilse de, beşiğin seçiminde kalıcı bir mobilya alıyormuş gibi dikkatli olmak gerekiyor. Zira beşik alırken dikkat edilmesi gerekenler sadece size kolaylık sağlamayacak, aynı zamanda bebeğinizin daha sağlıklı, güvenli ve rahat uyumasına da yardımcı olacaklardır.

Öncelikle, bebek için beşik seçiminde doğal malzemelerin kullanımının çok daha tercih edilebilir olduğunu unutmamalısınız. Son dönemlerde plastikten üretilen yahut bebeğe zararı dokunabilecek malzemeler içeren beşikler popüler oldular ancak bunlar uygun fiyatlı olmanın yanında bebeğe sağlık riski oluşturabilecek mobilyalar olabiliyorlar. Ahşap gibi sağlığa zararı bulunmayan doğal bir malzemeden üretilmiş olan beşikler ise doğru bir tercih olacaklardır ancak beşiğin her yanını, her girintisini kontrol etmeli, ahşapta kıymık gibi bebeğe zarar verebilecek noktalardan azade olduğunu garanti etmelisiniz. Ayrıca beşiğin boyasının da gelişigüzel boyalar değil organik ve zararsız, kimyasal içermeyen boyalardan hazırlanmış olmasına da dikkat etmelisiniz.

Buna ek olarak bebeğinizin aradan geçen aylarda giderek daha hareketli hale geleceğini, ayrıca artık ayağa da kalkabileceğini unutmamalısınız. Bu durum beşiğin yüksekliğinin ayarlanabilir olmasını gerektiriyor çünkü bebek kenarlara yetişebildikçe yatağın yüksekliğini aşağı çekmek gerekiyor. Bazı beşiklerde yatak ve beşik arasındaki mesafe bir kaç parmaktan daha fazla olabiliyor ve bu nedenle bebeğin sıkışma riski de mevcut. İçindeki yatağın bebeğin beşiğine tam olarak oturduğundan emin olun.

Dekoratif öğeler beşiğin güzel görünmesini sağlayabilirler ancak ilk önceliğimiz güvenlik ve sağlık. Bu nedenle bebeğinizin beşiğinin parmaklıklarının arasındaki genişliğin en fazla altı santimetre olmasına dikkat etmelisiniz. Bundan daha geniş parmaklıklar bebeğin kafasının sıkışmasına imkan tanıyacaklardır ve bu yüzden uzak durmak gerekir. Çocukların kafalarını olduk olmadık yerlerden sokarak sıkışma kabiliyetleri olduğunu unutmamalısınız.

Bebeğin yatarken sıkılmaması için beşiğin üzerine dönen oyuncaklar ve kağıtlar takmış olabilirsiniz. Ancak bebek bunlara kesinlikle erişememeli ve ayrıca oturmaya başladıktan sonra bu tip oyuncaklar oradan alınmalılar. Zira oturur pozisyonda sürekli bunlara bakmaya çalışması onun kemik gelişimini bozar. Tavana monteli olabilen bu oyuncakların çok iyi sabitlendiklerinden ve deprem anında bile kesinlikle düşmeyeceklerinden de emin olmalısınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.