Bergamot Çayının Faydaları ve Zararları

BERGAMOT ÇAYININ FAYDALARI VE ZARARLARI

Bergamot çayı olarak ülkemizde tanınan ve son senelerde oldukça popüler hale gelen çay aslında yurtdışında uzun süredir earl grey adıyla biliniyor ve tüketiliyordu. Fakat ülkemizdeki çay tüketicilerinin biraz muhafazakar bir tat anlayışına sahip olmaları nedeniyle bize gelişi bir hayli uzun sürdü. Genellikle süt eklenerek tüketilen earl grey yani bergamot çayı bizde genellikle sade olarak normal çay gibi demleniyor. Eğer şimdiye kadar denemediyseniz fincanınıza biraz süt katarak bu tadın daha da şahane hale gelmesini sağlayabilirsiniz. Bergamot çayının faydaları ve zararları nelerdir diyenler için de kısa bir değerlendirme hazırladık.

Bergamot çayının en dikkat çekici özelliği, içerisinde bulunan bergamot bitkisinin yağının terapiler için ideal bir madde olması. Dolayısıyla stres ve kaygı ile mücadele etmek isteyenler, bulundukları bu zor durumdan kurtulmak için bergamot çayının kendine has faydalarından faydalanabilirler. Yapılan araştırmalar bergamot çayının depresyona iyi geldiğini ve insanları stresten kurtardığını gösteriyor. Her ne kadar tek başına ciddi anlamda bir tedavi sağlamasa da, uzun vadeli kullanımda mevcut tedavilerinize destek olabilecek bir yapısı var.

Çay ve kahve gibi kafein içeriğine sahip olan bergamot çayı, bu bakımdan uyanık kalmak ve zindelik için ciddi bir imkan sunuyor. Lakin kafein oranının bir hayli düşük olması sayesinde kahve içenlerde görülen kalp çarpıntısı, uykusuzluk gibi faktörlerle karşılaşmak da mümkün değil. Ancak çok fazla tüketilmesi halinde kafeinin yan etkileri nedeniyle zararları ile karşılaşmak da mümkün olabilir ve bu yüzden aşırı bergamot çayı tüketiminden uzak durulmalı.

Kalp ve damar hastalıkları ile mücadelede etkili bir araç olan bergamot çayı, kolesterolü de düşürebilmesi sayesinde bu tip rahatsızlıklara sahip olanlar tarafından düzenli olarak tüketilebiliyor. İçerisinde bulunan bazı enzimler sayesinde kalbin işlevlerinin düzenlenmesi konusunda da yardımcı oluyor.

Antioksidanlar açısından oldukça zengin olan bu çay türü, vücudumuzdaki hücrelere zarar veren serbest radikaller ile mücadele eden antioksidanlar almamızı sağlıyor ve bu sayede bağışıklık sistemini güçlendirdiği gibi kanserden korunmaya da araç olabiliyor. Bu antioksidan yapısı aynı zamanda güzelliğimizi koruyabilmemiz için cildimizdeki yaşlanmayı da geciktiriyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.