Bel Fıtığına Sebep Olan Etkenler

BEL FITIĞINA SEBEP OLAN ETKENLER

Bel fıtığı maalesef toplumumuzda çok yaygın bir şekilde görülüyor ve tedavisi oldukça meşakkatli rahatsızlıklar arasında yer alıyor. Öyle ki, bel fıtığından korunmak, onu tedavi etmekten çok daha kolay. Dolayısıyla bel fıtığına sebep olan etkenler hakkında bilgi sahibi olmanız ve bu etkenlerden kaçınmanız büyük önem kazanıyor. Sizler için bu faktörleri bir araya getirdik ancak genetik eğiliminizin de bel fıtığına yakalanma ihtimaliniz üzerinde etkisi olacağını unutmamalısınız.

Bel fıtığının en büyük sebepleri arasında ağır bir şeyler kaldırmak bulunmaktadır. Fakat ağır nesneleri kaldırırken nasıl bir duruş sergilediğiniz daha da önemli. Eğer nesneyi kendinizden uzak tutarak taşımaya çalışıyorsanız eklemlerinize binen yük kat kat daha fazla olacaktır. Buna ek olarak doğrudan yere eğilerek nesneleri almak, yere çömelerek onu almaya nazaran çok daha fazla zarar verici olacaktır. Bu tip eylemler eklemlerin hacimsel olarak büyümelerine sebep olur ve bu hacim de disklere baskı yaparak bel fıtığı dediğimiz ağrıları doğurur. Bu yüzden ağır şeyleri özellikle yerden alırken vücudunuza olabildiğince yakın tutmanız gerekiyor.

Ayrıca kötü bir oturma pozisyonu da bel fıtığı hususunda bir hayli belirleyici. Pek çoğumuz koltuğun arkasında bulunan destekleri doğru yerlere koymayız ve belimizdeki kaslar onu düz tutabilmek için sürekli çalışmak zorunda kalırlar. Kasların devamlı çalışması ise bir süre sonra yırtılmalara sebep olmaktadır. Bu yüzden otururken belimizde destek olması iyi olacaktır. Olabildiğince dik oturarak belin doğal pozisyonuna uygun bir duruş sergilemeyi de unutmamalısınız.

Özellikle kadınlarda görülen en büyük sebeplerden bir tanesi, devamlı olarak topuklu ayakkabıların giyilmesi. Bu ayakkabılar bel oyuntusunun duruşunu bozuyorlar ve devamlı kullanımda maalesef onarılması imkansız şekil bozukluklarına sebep oluyorlar. Özel gün ve gecelerde onları giymek isteyebilirsiniz ancak günlük hayatta bir kaç santimi geçen yükseklikte topukları giymemelisiniz.

Çok yumuşak yataklarda yatmak ve bunun yanında yatağa kontrolsüz bir şekilde girmek de maalesef uzun vadede en çok zararı veren davranışlar arasında. Zira yatağın beli desteklemesi ve dik durabilmesi uyku sırasında eklemlerin doğru pozisyonda durmasını sağlayacaktır. Özellikle sabahları kalkınca bele yük bindirmeyecek şekilde kalkmak ise gece boyunca soğumuş olan eklemlerin doğru şekilde çalışmaya başlamaları için önemli.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.