Bebekten Sonra Evliliğim Bozuldu

BEBEKTEN SONRA EVLİLİĞİM BOZULDU

Bebek sahibi olmak neredeyse her evli çiftin en büyük hayalleri arasında bulunuyor ve bebek sahibi olabilmek için tüp bebek tedavilerine kadar onlarca farklı tedavi yöntemi bile deneniyor. Ancak maalesef bazı durumlarda bebekten sonra evliliğim bozuldu cümlesini çiftlerden duymak da mümkün oluyor. Dolayısıyla bebeğin aileyi birleştirici ve güçlendirici yanı yerine onun ailenin temelini dinamitleyen bir tarafı olduğu düşünülüyor. Halbuki sıkıntı bebekte değil, çiftlerin kendilerinde oluyor ve bu yüzden bu soruna dair biraz daha detaylı bir değerlendirme yapmaya karar verdik.

Yapılan araştırmalar evliliklerin üçte ikisinden bebeğin doğumunun ardından mutsuzluklar yaşandığı görülüyor. Bu mutsuzluk bilhassa bebeğin doğumundan sonraki üç yılı kapsıyor ve çiftler oldukça gergin, ayrık hale geliyorlar. Bazı ailelerde ise bu derecede bir mutsuzluk mevcut değil ancak yine de çiftlerin yoğun stres altında kaldıkları biliniyor.

Bunun en temel sebebi, evli bireylerin birer anne baba olma yolundaki attıkları adımlarda geçiş sürecinin sıkıntılarına dayanamamaları ve bu yoğun stresin ilişkilerine yansıması. Zira artık eskisine göre çok daha fazla sorumluluk mevcut ve bu sorumluluğun doğru bir şekilde paylaşılması gerekiyor. Günümüzde hem anneler hem de babalar çalışıyorlar ve bu nedenle herkesin kendine ayırabildiği vakit de oldukça azalıyor. Özellikle evdeki tüm sorumluluğun tek bir bireye yüklenmesi, bebek de bunun üzerine eklendiğinde psikolojik sorunlara davetiye çıkartıyor.

Bu sorumlulukların yanında çiftler arasındaki uyum da birlikte geçirdikleri vaktin azalması nedeniyle bozulur. Her akşam kolkola filmler, diziler izleyen, uzun sürelerle muhabbet edebilen ve sosyal hayatlarına vakit ayıran çiftler, bebek doğduktan sonra özellikle ilk aylarda bunların hepsini bir kenara koyarak bebeğe vakit ayırmak zorunda kalırlar. Ancak bu durum birlikte geçirdikleri kaliteli zamanı iptal eder ve neticesinde ruhsal olarak çiftler arasındaki mesafe açılır. Fiziksel olarak yorulan çiftler cinsel hayatlarında mutsuzluklar da yaşayabilirler.

Dolayısıyla bu süreçte aşağıdaki maddelere dikkat etmek ve böylece evliliğin temelden sarsılmasını önlemek gerekir:

  • İlişkinizdeki aktiviteleri bebeği de dahil ederek düzenleyin
  • Baba ile bebek arasındaki ilişkinin sıkılaşmasını sağlayın
  • Cinsellikten uzak durmayın
  • Tartışmalarınızı serinkanlı iken gerçekleştirin
  • Birbirinizle konuşmayı kesmeyin, sadece bebekten bahsetmeyin
  • Pek çok çiftin bu sorunu yaşadığının farkında olun
  • Gerekliyse evlilik danışmanlarına gidin
  • Bebeği hayatınızın temeli değil, bir öğesi yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.