Bebekte Bıngıldak Ne Zaman Kapanır

BEBEKTE BINGILDAK NE ZAMAN KAPANIR?

Bıngıldak bebeklerin hem doğum sırasında doğum kanalından rahatça geçmelerine müsaade ediyor hem de bebeğin beyin gelişiminin desteklenebilmesi için oldukça önemli. Zira bebeğin beyni büyüdüğü müddetçe bıngıldak olarak kalan bölgeler, bebeğin gelişimi tamamlandığı anda sertleşiyorlar ve böylece beyin bölgesi koruma altına alınıyor. Tabii ki bu durum bebekte bıngıldak ne zaman kapanır sorusunu da akıllara getiriyor.

Bebeklerde bıngıldak aslında 6 adet bulunur ancak pek çok anne baba bunların sadece iki tanesini kendi kendine fark edebilir. Bıngıldak sayesinde bebeğin kafatası adeta esnek bir balon gibidir ve böylece hem doğum esnasında doğum kanalına uygun sivri bir şekil alabilir, hem de beyin içeride gelişirken onun önüne kemik engelleri çıkmasına müsaade etmez. Zira bıngıldağı erken kapanan bebeklerin beyin gelişimlerinin de durduğu biliniyor. Dolayısıyla bıngıldağın ne çok geç kapanması, ne de çok erken kapanması gerekiyor. İdeal zamanında kapanması çocuğun gelişimi için önem kazanıyor.

Anne babaların farkında olmadıkları bahsettiğimiz 4 bıngıldak, zaten ilk üç ay içerisinde tamamen kapanmaktadır ve bu nedenle siz daha onların var olduğunu bilmeden çoktan kapanmış olmaları muhtemel. Alın hizasından başlayan ve arkaya doğru ilerleyen bıngıldak ise altı aylıktan itibaren yavaş yavaş sertleşerek kapanmaya başlar ancak bebek bir buçuk yaşına gelene kadar tam olarak kapanmaz. Bu bölgedeki bıngıldağın daha erken vakitlerde kapanmaya başlaması bir problem olduğunu gösterir ve doktorunuzu bu konuda bilgilendirmeniz önerilir. Bebeğin kafasının arka kısmında yer alan bıngıldak ise genellikle üç ayda kapanmış olur.

Pek çok ebeveyn, bebeğinin bıngıldağının çok kolay zarar gördüğünü düşünür ancak aslında bu pek de geçerli değil. Zira bıngıldağın altında beyni koruyan bir zar daha bulunmaktadır ve beyin bu iki mekanizma sayesinde vurmalar ve çarpmalardan bile korunabilmektedir. Bıngıldaktan bebeğe zarar verebilmek için ciddi ve bilinçli bir basınç uygulanması gerekir.

Bıngıldağın bir diğer önemi ise bebeğin sahip olduğu rahatsızlıklara dair bize bir fikir verebilmesi. Zira bebek ishal olduğunda veya su eksikliği çektiğinde bıngıldak içeri doğru çökerken, bıngıldak şiştiğinde bebeğin kafa içi basıncının aşırı artmış olduğu anlaşılır ve doktor kontrolü gerekir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.