Bebeklere Verilmemesi Gereken Yiyecekler

BEBEKLERE VERİLMEMESİ GEREKEN YİYECEKLER

Bebeklerin sindirim sistemleri ve vücutlarının işleyişi ve ihtiyaçları yetişkinlerden biraz farklıdır. Bu durum özellikle bir yaşından önceki dönemde onların özel bir beslenme ihtiyacına sahip olmasına neden olur ve buna da elbette anne sütü diyoruz. Bebeklerin anne sütü veya en azından onun yerine geçecek şeyler tüketmeden sağlıklı bir gelişim göstermeleri oldukça zor ve bu nedenle bebeklere verilmemesi gereken yiyecekler hususunda da biraz bilgi sahibi olmak gerekli. Pek çok anne maalesef sağdan soldan duyduğu önerileri dikkate alıyor ve bebeğine ihtiyaç duymadığı besinleri vererek bir hata yapıyor. Sizler için bilhassa ilk yıl içinde bebeklerin uzak tutulması gereken besinleri araştırdık.

Bebekler ilk altı ay kesinlikle ve sadece anne sütü içmeliler. Bu dönemdeki bebeklere su bile vermek yersiz çünkü onun ihtiyaç duyduğu her şey anne sütünün içerisinde mevcut. Dolayısıyla altı ay içerisinde tanıdıklarınız çeşitli ek gıdalara ve pürelere başlamanızı önerseler bile sadece anne sütü ile bebeğinizin beslenmesini en iyi şekilde karşılayabilirsiniz.

İlk altı aylık dönemden sonra doktorunuzla yaptığınız görüşmeler neticesinde bebeğinize hangi ek gıdaların verilebileceğini öğrenebilirsiniz ancak bunlar sadece ek gıda olarak kalmalılar ve kesinlikle anne sütünün ikamesi olmamalılar. Lakin bu ek gıda döneminde bebeğin inek sütünden uzak tutulması doğru olacaktır. Çünkü inek sütü esasında buzağıları beslemek üzere inekler tarafından üretilmektedir ve küçük yaştaki bir çocuk için besin değerleri biraz ağır kalmaktadır. Hatta bazı araştırmalar inek sütünün insanlar için pek faydalı olmadığını belirtiyorlar ancak bu konuda varılmış son bir kanıt henüz bulunmuyor ve gıda dünyasındaki tartışmalar devam ediyor.

Tuz da 1 yaşından ufak bebeklerin yemeklerinden ve ek gıdalarından uzak durmalı. Zira onlar her gün çok çok az tuza ihtiyaç duyuyorlar ve bu tuzu zaten besinlerin içerisindeki kendi tuzlarından alabiliyorlar. Bal şişelerinin üzerinde de görebileceğiniz gibi, bal da 1 yaşından küçük bebekler için hayati tehlike oluşturuyor ve bu nedenle çocuklardan uzak tutulmalı.

Uzmanlar bunlara ek olarak kuruyemişler, çikolata, yumurta akı, kakao ve çileğin de bebeklere verilmemesi gerektiğini belirtiyorlar. Ancak sizin çocuğunuza özel bir değerlendirme için doktorunuzla iletişim halinde olmayı da unutmamalısınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.