Bebeklerde Uyku Eğitimi Nasıl Olmalı

BEBEKLERDE UYKU EĞİTİMİ NASIL OLMALI?

Yayın Tarihi17 Temmuz 2018 | EĞİTİM

Uyku eğitimi bebeklik döneminden itibaren başlar ve bu nedenle çocukların ve yetişkinlerin hayatlarının devamında da aslında onları takip eder. Bebeklik döneminde doğru bir şekilde bu hususta eğitim almamış olan bebekler, hem gelişim sorunları ile başbaşa kalabilirler hem de ömürleri boyunca bir uyku düzeni tutturmakta zorlanabilirler. Dolayısıyla bebeklerde uyku eğitimi nasıl olmalı sorusuna bir cevap vermek gerek.

Pek çok aile maalesef bebeğinin az uyumasını onun az uykuya ihtiyaç duyması şeklinde değerlendirir ve bu yapılan hataların en büyüklerinden bir tanesidir. Zira bebeklerin hepsi iyi uykuculardır ve sahip oldukları bazı fiziksel ve ruhsal sorunlar uykularına engel olabilmektedir. Bazıları ise uyku düzeninin kendi kendine oluşacağını sanırlar ve bu yüzden eğitimi sürekli olarak ertelerler. Halbuki bebeğin uyku düzeni biraz da ailesinin çabalarına bağlıdır ve doğru bir şekilde uyku eğitimi verilmediğinde uyku bozuklukları uzun sürelerle devam ederler.

Bebeğinizin uyku eğitimi, onun tek başına yatakta uyuması üzerine şekillendirilmelidir ve bu nedenle sallayarak uyutma, kucakta uyutma gibi yöntemlerle onu uyumaya alıştırmak yersiz olmaktadır. Uyuması gereken saatlerde bebeğinizi yatağına yatırdığınızda kendi kendine uyuyorsa pek bir sorun yoktur. Ancak uyumuyorsa onu kısa bir süreliğine kucağınıza alarak rahatlatmanız, ardından yatağa bırakarak yeniden uyumasını beklemeniz gerekmekte. Bu eğitim sırasında onu zorla ağlata ağlata uyutmaya çalışmanız eğitimin ters tepmesine neden olacaktır.

5 aylık olan bebekler eğer doğru şekilde uyku eğitimini aldılarsa bütün gece boyunca on saatten fazla şekilde aralıksız uyuyabilirler. Gece içerisinde uyanan ve ağlayan bebekler, herhangi bir ihtiyaçları olmadığı halde uyumakta zorlanıyorlarsa, onların yeniden uykuya geçebilmeleri için rahatlatmanın tekrarlanması ve ebeveynin bebek uyuyana kadar başında durarak onu rahatlatması da iyi olacaktır.

Pek çok bebek uyku sırasında annesinden uzakta olmaktan hoşlanmaz ancak sürekli olarak anne baba yanında uyuyan bebekler de maalesef bundan kopmakta çok zorlanırlar. Sanılanın aksine onlar herşeyi çok iyi bir şekilde sezer ve içgüdüsel olarak davranmaya eğilimlidirler. Bu nedenle ilk bir kaç aylık dönemden sonra onu kendi odanızda çok tutmamak ve bebeğin kendi odasında uyumasını sağlamak onun tek başına uyumaya alışmasını sağlayacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.