Bebeklerde Gaz Problemi

BEBEKLERDE GAZ PROBLEMİ

Bebek sahibi olan anne babaların karşılaştıkları en büyük sorunlardan bir tanesi elbette bebeklerde gaz problemi. Her ne kadar rahatsız edici olsa da bu süreç her bebekte ortaya çıkıyor ve bu nedenle hemen telaş etmemek gerekiyor. Doktorunuz gaz problemi konusunda yapabilecekleriniz hususunda sizi bilgilendirecektir ancak genel geçer bilgileri sizlere tekrar hatırlatmak adına elimizdeki bilgileri paylaşalım.

Bebekler bir kaç haftalıkken başlayan ve dördüncü aya kadar devam eden bir gaz sorunu içerisinde olabiliyorlar. Bunun temel sebepleri arasında beslenme sırasında bebeğin fazla hava yutmasına neden olmak, iyi gaz çıkaramamak, sindirim sistemindeki yetersizlikler gibi pek çok farklı faktör yer alıyor. Lakin dört ay civarında bu sorun ortadan kalkıyor ve aileler de bir hayli rahat ediyorlar. Ancak aradan geçen bu aylarda bebeğin ağlama nöbetlerine girmesine neden olan ciddi gaz problemlerini engellemek ve biraz da olsa dindirmek mümkün.

Bebeği emziren annenin gaz yapan besinleri sık tüketmesi, süt yoluyla bu malzemelerin bebeğe geçmesine neden olmaktadır. İnek sütü içeren besinlerden uzak durarak ve fasulye, soğan, karnıbahar, lahana ve diğer gaz yapan gıdaları hayattan biraz çıkararak bebeğin gaz probleminin dindirilmesi sağlanabilir.

Bebeğin biberonla beslenmesi durumunda biberonun deliğinin uygun bir boyutta olmaması, beslenme sırasında çok fazla hava yutmasına sebep olabilmektedir. Memeden beslenme sırasında bebeğin meme değişiminde bir kaç dakika boyunca gazını çıkarmak da beslenme sırasında tüm gazın üst üste birikmesine engel olacaktır.

Gaz sancısı ile ağlamaya başlayan bebeğinizin bir yandan gazını çıkarmak için küçük hareketlerde bulunmak, bir yandan da hoşlandığı şeyleri yapmak bu konuda yardımcı olacaktır. Araba gezintileri, park gezileri, dışarıyı izlemek, onunla sohbet etmek gibi eylemler gaz sancısını unutması hususunda destek sağlayacaktır.

Pek çok vakada ılık bir duş işe yaramaktadır ve bu nedenle denenmesi gerekenler arasında. Duş imkanı yoksa bebeğin karın ve ayak bölgelerine ılık bir bezle uygulama yapmak da gaz sancısının geçirilmesinde faydalı olabilir. Bilhassa gaz sancısını önlemek için 6 aylıktan küçük bebeklerde anne sütü haricinde herhangi bir besin vermemek gereklidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.