Bebekler Neden Gazlı Olur

BEBEKLER NEDEN GAZLI OLUR?

Bebek sahibi olan anne babalar bebekler neden gazlı olur sorusunu kendilerine sık sık sorarlar çünkü bilhassa ilk defa bebek sahibi olanlar için bu durum oldukça zorlayıcıdır. Bebeğin ilk doğduğu haftalarda pek gaz sıkıntısı olmaz ancak bir kaç hafta sonra sürekli olarak huysuzlanan, durup dururken ağlayan ve bacaklarını karnına doğru çeken bebeğiniz size de acı verecektir. Dolayısıyla bebeklerde gaz konusunu biraz daha detaylı bir şekilde irdelemek gerekiyor.

2. veya 3. haftalardan sonra başlayarak ilk üç ay boyunca devam eden bu gaz ağlamalarına ve tepkilere kolik adı veriliyor ve genellikle akşam saatlerinde ortaya çıkan huysuzluk ile kendini gösteriyor. Kolik maalesef akşam ilerledikçe ağlamaya dönüşüyor ve bebeğin daha fazla gaz çıkarması ile kendini gösteriyor. Yüz kızarıklığı da karından kaynaklanan rahatsızlıkların bir belirtisi olarak anne babaların dikkat etmeleri gerekenler arasında.

Infantil kolik olarak da adlandırılan bu durum, bebeğin hayata alışma sürecinin bir parçası ancak yapılan araştırmalar mamalar veya inek sütü ile beslenen bebeklerde koliğin anne sütüyle beslenen bebeklere göre daha fazla görüldüğünü gösteriyor. Yani anne sütü ile bebeğini besleme imkanı olmayan anneler kolikten biraz daha fazla şikayet edebilirler. Zira anne sütünün içeriği bebeğin ihtiyaçlarına tam olarak uyuyor ve daha az rahatsızlığa sebep oluyor.

Bunun yanında bebeğin beslenme tarzı da gaz miktarı konusunda belirleyici. Bazı anneler sütlerini sağdıktan sonra gün içerisinde tüketebilmesi amacıyla özel tüplere koyuyor ve bebeğin biberondan beslenmesini sağlıyorlar. Fakat maalesef biberondan süt içen bebeğin yuttuğu hava miktarı memeden beslenen bebeklerden çok daha fazla. Bazı anneler ise memeden besleme esnasında bebeği yanlış tuttukları için bebeğin daha fazla hava yutması mümkün hale geliyor.

Memeden besleme sırasında bebeğin meme başının tümünü ağzına aldığından ve yavaş bir içim yaptığından emin olmak gerekiyor. İştahlı veya çok aç bebekler hızlı emerek daha fazla hava alabiliyorlar ve bu da gaz sorunlarına yol açıyor. Besleme sırasında kısa aralar vermek ve bebeği göğüse dayayarak biraz gazını almak da gazın ağızdan çıkmasını sağlayarak karına gitmesine engel olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.