Bebek Sonrası Cinsellik

BEBEK SONRASI CİNSELLİK

Yayın Tarihi25 Mayıs 2017 | EVLİLİK

Hamilelik dönemi anneler için çok özel ve bebekleri ile bütünleştikleri değerli bir zaman. Ancak bebeğin doğumunun ardından yeni bir canlının ortaya çıkması, anne ile bebek arasındaki ilişkinin daha da kişisel ve iletişime açık hale gelmesini sağlıyor. Zira bebeğin her bir emzirmesi aslında anne ile bebek arasındaki bağın daha da kuvvetlenmesi için bir imkan sunuyor. Bunu sağlayan temel şey ise prolaktin adı verilen süt hormonu ancak bu hormonun bazı yan etkilerinin de olduğu biliniyor. Bebek sonrası cinsellik ile yakından bağlantılı olan bu durumu sizler için değerlendirdik.

Annelerin süt üretmeye devam etmeleri için prolaktin hormonuna sahip olmaları gerekiyor ancak bu hormon emzirme döneminde diğer cinsellik ile ilgili hormonları baskıladığı için, emzirme süresince cinsel istekte belirgin bir düşüş görmek mümkün. Buna bir de süt miktarında sıkıntılar yaşanmasından dolayı yaşanan moral bozukluğunu ekleyince, pek çok annenin ruh halinin sağlıksız bir hale dönüştüğünü, bunun ise cinselliği etkilediğini görebiliyoruz.

Yapılan incelemeler, pek çok kadının ilk bir kaç ay boyunca cinsel isteksizlik yaşadığını ve bunda cinsellikten korkmanın da payı olduğunu gösteriyor. Zira doğum sonrası fiziksel olarak değişim göstermiş olan vücutlarından memnun olmayan anneler, vajinada yaşanan genişlemeden dolayı da cinselliğin eskisi kadar keyif vermeyeceğini yahut eşlerinin bu konuda sorun çıkaracağını düşünüyorlar. Buna bir de bebeklerine dair duydukları endişelerden kaynaklanan moral bozukluğu eklendiğinde, tüm odaklarının cinsellik değil bebek olması çok normal hale geliyor.

Eşlerinin bu durum içerisinden kurtulabilmesi için babalar annelerin psikolojisini destekleyecek şekilde davranmalı, baskı kurmaktan kaçınmalılar. Bebeğin bakımında eşlerine yardımcı olmaları, onlara güzel sözler etmeleri, ev işlerinde onlara destek olmaları ve ayrıca eşlerini hala eskisi gibi sevdiklerini göstermeleri, cinsel ilişkinin yanında bir çift olarak ilişkinin daha sıkı olmasını sağlayacaktır. Cinselliği bu dönemde baskı ve ikna yoluyla elde etmeye çalışmak ise ters tepmekten başka bir sonuç doğurmayacaktır.

Doğumun ardından yaşanan bu sıkı hormonal ve fiziksel değişim bir kaç ay sonra yerini dinginliğe bırakacaktır ve kadınların da kendilerini cinselliğe hazır hissettikleri bu dönem bir şeyler denemek için faydalı olabilir. Eğer aylar geçmesine rağmen bu konuda bir isteksizlik mevcutsa, profesyonel bir psikolojik destek almayı da tercih edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.