Bebek Oto Koltuğu Kullanım Kılavuzu

BEBEK OTO KOLTUĞU KULLANIM KILAVUZU

Bebek koltuğunu aracınıza üzerinde gelen talimatlara göre monte etmiş olabilirsiniz ancak maalesef pek çok aile, koltuk montajının onun kullanımı için yeterli olduğunu sanıyor ve bazı ince detaylara dikkat etmediği için bebeğinin sağlığını risk altına sokuyor. Dolayısıyla bebek koltuğu nasıl kullanılır sorusunu cevaplandırırken, aslında genelde es geçilen, dikkat edilmeyen noktalara değinmek istiyoruz.

Koltukta dikkat edilmesi gereken en önemli nokta, özellikle bebeğin yaşına ve boyuna göre ince ayarların yapılması gerektiği. Pek çok koltukta bunun için gerekli ayar mekanizmaları bulunur ve bebekler de çok hızlı bir şekilde büyüdükleri için, bazen haftalık olarak bile yeni ayarların yapılması gerekir. Herhangi bir kaza anında bu destek mekanizmaları hayat kurtarıcı olabiliyorlar ve es geçilmemeleri gerekli.

Bunun yanında araç hareket ederken, koltuğun montajına dair herhangi bir oynama yapmamak gerekir. Eğer koltukta bir ayarsızlık görürseniz, aracınızı güvenli bir noktaya çekmeli ve daha sonra o noktada ayarları yapmalı, tekrar yola çıkmalısınız. Tabii ki koltuğun güvenli bir şekilde aracın gerekli ekipmanlarına bağlı olduğundan da emin olmalısınız.

Bebek koltukları temel olarak arka koltuklarda kullanılmak üzere hazırlanmışlardır ancak bir sebepten ön koltuğa yerleştirmek zorunda kalırsanız, bebeğin herhangi bir kaza anında hasar görmemesi için yolcu kısmında bulunan hava yastıklarını kapatmayı unutmamalısınız. Pek çok araçta yolcu hava yastığı kapatılabilir bir durumdadır ve bunu kullanım kılavuzundan öğrenebilirsiniz.

Bebek oto koltuğunda otururken, kesinlikle çok kalın veya çok kaygan dış kıyafetler giydirilmemeli. Zira bu tip kıyafetler hem onun bunalmasına sebep olur hem de ani hareketlerin olduğu kaza anlarında maalesef bebeğin kemerden kaymasına sebep olabilirler. Dolayısıyla bebeği sadece yeteri kadar giydirmek önemli.

Bebek koltukları bilhassa yanmaz malzemelerden üretiliyorlar ancak hijyen takıntısı bulunan anne babalar, bu koltukları kimyasal malzemeler ile ölümüne temizliyorlar diyebiliriz. Bu durum ise yanmaz kaplamaların hasar görmesine ve koltuğun yanabilir olmasına sebep oluyorlar. Ayrıca koltuğunda oturan bebeğe bir şeyler yedirmek ve içirmek de koltuğu kirleterek bu tip temizlik ihtiyaçlarına sebep olacaktır. Dolayısıyla bilhassa hareket halindeki bebek koltuğunda ona bir şeyler yedirmiyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.