Bebek Olunca Cinsellik Biter mi

BEBEK OLUNCA CİNSELLİK BİTER Mİ?

Yayın Tarihi05 Şubat 2018 | EVLİLİK

Mutlu bir evliliğin en temel noktalarından bir tanesi doğru cinsellik ancak maalesef gebelik döneminde çiftler arasında oluşan cinsel uzaklık, bunun ardından da bebeğin bakımı ile gelen sorumlulukların getirdiği bitkinlik, cinselliğin sekteye uğramasına neden oluyor ve bu yüzden pek çok evlilikte sorunlar baş gösteriyor. Dolayısıyla bebek olunca cinsellik biter mi sorusunun cevabını merak edenler için gereken bilgileri temin ettik.

Bebeğin doğmasının ardından emzirme süreci boyunca oluşan cinsel isteksizliğin temel sebebi, kadınlarda aktif ve baskın hale gelen prolaktin hormonudur. Bu hormon süt üretimini sağlar ve bebeğin beslenmesi için mecburidir ancak aynı zamanda cinsel isteği azaltan bir etkiye de sahiptir. Östrojen ve androjen hormonlarının baskılanmasıyla birlikte cinsel istek düşer ve bu durumda çiftler arasında bir ilişki yaşanma ihtimali de azalır. Bazen emzirme döneminde yaşanan süt sorunlarından kaynaklı olarak annelerin ruh halleri de bozulur ve bu durum psikolojik olarak da cinselliğin uzaklaştırılmasını beraberinde getirir.

Bebek doğduktan sonra yaklaşık olarak altıncı haftada cinsel ilişkiye girmek mümkün hale gelir ancak prolaktinden kaynaklı olarak ıslanmanın azalması, kayganlaştırıcı kullanımını da gerektirebilir. Ayrıca gebelikte alınan kilolar henüz verilmediği için, anneler kendi vücutlarından biraz çekinirler ve bu da cinsel ilişki konusunda daha isteksiz olmalarına neden olur. Doğru beslenme ve spor programı ile bu sorunun üstesinden gelmeniz mümkün olacaktır.

Erkekler ise gebelik döneminde uzun süre cinsellik yaşamadıktan sonra bazen fazla istekli olabiliyorlar ancak bazıları ise bebeğin bakımı ile ilgilenmekten dolayı cinsellik ile aralarına mesafe koyabiliyorlar. Bilhassa hem anne hem de babanın bebeğin bakımı ile yoğun bir şekilde ilgilenmesi, cinselliği çok fazla arka plana atabiliyor.

Bu dönemde cinselliğin sona ermemesi için anne ve baba bebeğin sorumluluğu ve yükünü paylaşmalı, ayrıca eşler birbirlerine karşı anlayışlı olmalılar. Annenin hormonal ve ruhsal durumu dikkate alınmalı, onu mutlu etmek için çaba gösterilmeli. Destek gördüğünü hisseden kadınlar bu süreci daha sancısız bir şekilde atlatacaklardır ve normal cinsel hayatlarına dönmeleri de normalden daha kolay olacaktır. Eğer bir yılı aşan sürelerle cinsellik son bulduysa, uzmanlardan profesyonel psikolojik destek de alınabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.