Bebek Nasıl Uyutulur

BEBEK NASIL UYUTULUR?

Bebekler genellikle ilk doğdukları ay bol miktarda uyurlar ve bu nedenle altını değiştirme, emzirme zamanları haricinde çok fazla dikkat göstermek gerekmez. Ancak zaman geçtikçe uyku düzenleri giderek bozulur ve uykuya olan ihtiyaçları da azalır. Bu ise bilhassa yapacak çok işleri olan anne babaları bir hayli zorlar ve bebeği uyutmanın bir yolunu ararlar. Hele ki üç aylık dönemin ardından bu sıkıntı kendini iyice gösterir çünkü bebeğin dikkati artık uykuda değil, çevresini keşfetmektedir. Sizler için bebek nasıl uyutulur sorusunu cevaplandırmaya çalıştık.

Öncelikle, bebeklerin 3 aya kadar uyutulmalarına dair genel bir kural olmadığını belirtelim. Bu dönemde her bebeğin uyumasına vesile olan bir şey olacaktır ve bunu keşfetmeniz önemli. Bazı bebekler bazı odalarda, yataklarda, bazı sesler eşliğinde uyumayı severlerken, bazı bebekler kucakta dururken uyumayı, bazıları ise sallanmayı çok severler. İlk 3 aylık dönemde onun uyku sırasındaki isteği neyse onu karşılamayı unutmamalısınız. Bazıları onu bazı şeylere alıştırmamanızı söyleyeceklerdir ancak ilk aylarda bebeğe bu konuda herhangi bir eğitim vermek mümkün değil. Yani o nasıl uyumak istiyorsa o şekilde uyumasını sağlamalısınız.

3 aylık dönem sona erdiğinde bebeğin beslenme düzeni oturacaktır ve bunun yanında artık daha az gaz sorunu yaşayacaktır. 3 aylık dönemin ardından onun öğrenme kapasitesi arttığı için kucağa veya sallanmaya alışma gibi durumlar temel olarak bu dönemde ortaya çıkmaktadır. Bu yüzden istemediğiniz alışkanlıkları kazanmasını engellemek için o şekilde davranmaya bir son vermelisiniz.

Bebeklerin uykusunun geldiğini farklı şekilde göstermeleri nedeniyle dikkatli olmalısınız. Bazıları huysuzluk yaparlar, bazıları belli şekilde durmaya başlarlar, bazıları ise uyuyabilecekleri mobilyalara yakın bile durabilirler. Onun uykusunun geldiğini anlamanız için bu işaretleri takip etmeli, hangi hallerde uykuyu gösterdiğini anlamalısınız.

Uykunun doğru şekilde olabilmesi için uyku saatlerine de önem vermelisiniz. Zira her gün farklı saatte yatan bir çocuk, farklı saatlerde uyanacaktır ve uykusu da devamlı farklı zamanlarda gelecektir. Bu yüzden bilhassa akşam gezmelerine bir son vermeli, onun her zaman aynı saatte uyuyabileceği bir düzen oturtmalısınız. Zira bebekler ve çocuklar alışılageldik şeyleri severler ve sıradışı durumlar onlarda korku yaratır.

Bütün gün boyunca rahat durması için onu uyarır ve enerjisini atmasına engel olursanız, çocuğunuzun uykuya dalması da daha zor olacaktır çünkü çocukların enerji düzeyleri bizden çok üstündür ve uyku için yorulmaları gerekir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.