Bebek Kucaktan Nasıl Vazgeçirilir

BEBEK KUCAKTAN NASIL VAZGEÇİRİLİR?

Yayın Tarihi19 Ocak 2018 | ANNE ÇOCUK SAĞLIĞI

Bebeklerin kucağa alıştıktan sonra oradan pek inmeyi istemedikleri bir gerçek. Fakat halk arasında da dile getirildiği gibi, kucağa alışmış olan bebeği bundan biraz vazgeçirmek gerekiyor ancak bunu hemen ve radikal bir şekilde yapmanın da sakıncaları var. Bebek kucaktan nasıl vazgeçirilir sorusuna cevap verirken, kucağın bebekler için ne anlama geldiğine de biraz değineceğiz.

Bebeğinizin ilk altı ay boyunca kucağa alışması ve hatta kucağı çok sevmesi oldukça doğal bir süreç. Çünkü altıncı aya kadar bebekler henüz bireyselleşme sürecine girmemişlerdir ve bu dönemde anneye büyük bir fiziksel ve ruhsal bağlılık hissederler. Dolayısıyla ilk altı ay boyunca bebeğin kucaktan veya anneden uzaklaştırılması düşünülemez. Eğer henüz altıncı aya gelmediyseniz ve bebeğiniz kucağı seviyorsa, bu onun tam olarak ihtiyaçlarının karşılandığı anlamına geliyor. Altıncı aydan üçüncü yaşa kadar geçen süreçte ise bebek bireyselleşmeye başlar ve kucağı bırakma süreci da aşağı yukarı bu dönem içerisinde tamamlanır.

Altıncı aydan sonra bebeğiniz artık kendi dışındaki dünyayı merak etmeye başlar ve bu nedenle kendi kendine sizden biraz ayrılmaya başlar. Fakat en azından birinci yaşını doldurana kadar her zaman anne ve baba gözetiminde olması gerekir. Ama bu gözetimin bir müdahale kaynağı olmaması gerekiyor ve sadece bebeğin kendine verebileceği zararlara karşı aktif bir şekilde müdahale edilmeli. Bebeği sürekli olarak engellemek ve yönlendirmek sağlıksız bir bireyselleşme dönemine sebep olacaktır. Sürekli müdahale gören bebekler sizin kucağınızdan ayrılma sürecini de daha zor geçireceklerdir.

Yani altıncı aydan sonra bebeğinizi sürekli kucağınıza almanız ve onun kendi başına bir şeyler yapmasına engel olmanız, onun deneyimlerinin azalmasına neden olacaktır ve bunun yanında kas gelişimine de olumsuzluk olarak yansıyacaktır. Çünkü bebekler kendi başlarına davranırken kaslarını da geliştirirler ve onları nasıl kullanacaklarını öğrenirler.

Kucak olmadan uyumayan bebekleri kucaksızlığa alıştırmak için ilk başlarda kısa aralıklarla kucağa alınmalı ve daha sonra kendi başına bırakılmalı. Eğer ilk seferde buna alışamıyorsa ara ara kucağa alarak yeniden bırakmak gerekli. Kucağı azar azar azaltarak kucaktan tamamen vazgeçmesini bir kaç hafta içerisinde gerçekleştirebilirsiniz. Bu süreçte çok zorlayıcı olmanız ise onda çeşitli travmaların oluşmasına neden olabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.