Bebek Kıyafetleri Neyle Yıkanır

BEBEK KIYAFETLERİ NEYLE YIKANIR?

Bebeklerimiz için aldığımız kıyafetlerin onlara özel olmaları için çaba gösteriyoruz çünkü onların ciltleri bizden çok daha hassas ve bu nedenle ciltlerinde problem oluşturmayacak malzemelerden üretilmiş, doğal kıyafetler almamız gerekiyor. Bilhassa polyester gibi hava almayan, alerji yapabilen kıyafetlerden ekseriyetle uzak durmak gerekiyor. Ancak pek çok aile maalesef bebek kıyafeti alırken çok dikkatli oluyor ama bebek kıyafetleri neyle yıkanır sorusunun cevabını pek de bilmiyor. Sizler için bu sorunun detaylarına inmeye çalıştık.

Bebeklerin bu konudaki en büyük problemi, ciltlerindeki asit baz dengesinin normal insanlardan daha bazik olması ve bu nedenle ciltlerinin savunmasız olmasıdır. Bilhassa bebeğiniz bir kaç aylık olana kadar cildinde koruyucu bir tabaka olmayacaktır ve bu da onu dış etkenlere çok hassas bir hale getirecektir.

Bu hususta ilk yapmanız gereken şey, bebeğinizin kıyafetinin üzerindeki yıkama şartlarını incelemektir. Onun kıyafetlerini yetişkin kıyafeti gibi yıkarsanız hem tahriş edici olabilirler hem de çok çabuk bir şekilde eskirler. Ayrıca kıyafetler alındıktan sonra bebeğe giydirilmeden önce bir kere yıkanmalı ve boya, temizleyici gibi kimyasallardan arındıırılmalılar.

Bunu yaparken de kendiniz için kullandığınız yumuşatıcı, deterjan gibi temizlik kimyasallarından uzak durmalı, bebeklere özel olarak hazırlanmış deterjanları tercih etmelisiniz. Yetişkinler için hazırlanmış olan temizlik malzemeleri pek çok bebekte alerji kaynağı olabiliyor ve bundan kaçınmak için bebek kıyafetlerine özel deterjanları tercih etmek gerekiyor. Fakat onun kıyafetlerini tek başına yıkamanız gerektiğini de unutmayın, zira sizin kıyafetlerinizdeki bazı maddeler bebeğin kıyafetine geçebilirler ve bu nedenle herşeyi bebek deterjanı ile yıkarsam sorun kalmaz diye de düşünmeyin.

Yıkama sıcaklığı olarak 60 derece ve üzeri pamuklu kıyafetlerde gayet uygundur. Ancak pamuklular haricinde başka malzemelerden üretilmiş kıyafetler mevcutsa, bunları 40 derece civarında da yıkayabilirsiniz. Ancak 60 derecenin altındaki sıcaklıklarda tüm mikroplar ölmedikleri için, daha düşük sıcaklıklarda bir ön yıkama programı çalıştırabilir ve böylece bebeğin kıyafetlerinin mikroplardan arınması için destek olabilirsiniz.
Bebeğin kıyafeti herhangi bir mamadan veya sütten dolayı leke olduğunda onu değiştirmek de önemli. Zira mama artıklarında bakteriler çok hızlı şekilde çoğalabilir ve kısa sürede kıyafetin geneline yayılabilirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.