Bebek Kıyafeti Nasıl Giydirilir

BEBEK KIYAFETİ NASIL GİYDİRİLİR?

Yayın Tarihi18 Mart 2018 | ANNE ÇOCUK SAĞLIĞI

İlk defa bebek sahibi olanların genellikle acemiliklerinden dolayı bazı konularda sorunlar yaşadıkları gerçek ve bunlardan bir tanesi de bebeğin giydirilmesi. Zira bebekler oldukça hassas varlıklar ve onlara yapacağınız herhangi bir yanlış bir anda morallerinin bozulması ve ağlayan bir bebekle baş başa kalmanız ile sonuçlanabiliyor. Bebek kıyafeti nasıl giydirilir diyenler için bazı ipuçlarını bir araya getirmeye karar verdik.

Ortam Çok Önemli

Bebeğinizi giydirme aşamasına geçmeden önce onu doğru bir ortamda giydirmek önem kazanıyor. Çok sıcak bir ortamda bebeği giydirmek ani bebek ölümü sendromuna davetiye çıkarırken, çok soğuk bir ortamda giydirmeye çalışmak ise üşümeden dolayı ağlamasına neden olabilir. Dolayısıyla orta karar sıcaklığa sahip bir ortamda, tercihen yumuşak bir şeyin üzerinde onu giydirmeniz en güzeli olacaktır.

Bebekle Konuşun

Bebekler büyüklerin konuşmalarını dikkatle dinlerler ve ne dediğinizi aslında yavaş yavaş anlamaya başlarlar. Dolayısıyla onu giydirirken şu anda ne yaptığınızı ona anlatabilir, böylece giyinme ve soyunma sırasında ilgisini çekebilirsiniz. Onunla iletişim halinde olmanız kendisini daha rahat hissetmesine de yardımcı olacaktır. İlk seferlerde biraz huysuzluk edebilir ancak giyinip soyuldukça daha rahat hissedecektir.

Akordiyon Yöntemi

Bebeğinizi giydirirken kafasından girecek olan kıyafetleri bir akordiyon gibi toplayın ve kafasını geçirdikten sonra kollara geçin ve ardından da geri kalanını indirin. Böylece daha rahat bir şekilde tüm uzuvlarını kıyafetin içerisine sokabilirsiniz. Aynı işi kol ve hatta bacaklar için de uygulayabilir, böylece tek hamlede uzuvları geçirdikten sonra gerisini getirebilirsiniz. Unutmayın, hedefimiz bebeği kıyafete sokmak değil, kıyafeti bebeğin üzerine geçirmek.

Kıyafetleri Çıkartmak

Bebeğin kıyafetlerini çıkartmak da zaman zaman biraz zor olabilir ancak bunun için öncelikle kıyafetin açılabilir durumda olan tüm düğmelerini açın, tercihen çıtçıtlı şeyler kullanın. Kıyafetleri çıkartırken tek adımda birden fazla bölümü çıkartmaya çalışmak yerine bölgesel çalışın ve her uzvu ayrı seferlerde kıyafetten çıkartın. Bu işlemler sırasında sakin ve aceleci olmamak çok önemli.

Doğru Kıyafet Seçimi

Bebeğiniz için çok küçük veya çok büyük kıyafetler seçmeniz hem giyim aşamasını zorlu hale getirecektir hem de bebeğin rahatsız olmasına neden olacaktır. Bu nedenle biraz daha giyer diyerek bebeğinize uygun olmayan boyutlarda kıyafetler almaktan kaçınmalısınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.