Bebek Karyolası Alırken Nelere Dikkat Etmeli

BEBEK KARYOLASI ALIRKEN NELERE DİKKAT ETMELİ?

Yayın Tarihi23 Ekim 2016 | ANNE ÇOCUK SAĞLIĞI

Bebek karyolası ya da diğer adıyla bebek beşiği almak dünyanın en zor kararlarından bir tanesi denilebilir. Zira hiç bir şekilde kılına zarar gelmesini istemediğimiz bebeklerimiz, vakitlerinin büyük bir kısmını gözlerimizden uzakta yataklarında geçiriyorlar ve bu nedenle doğru bir tercih yapmak kesinlikle çok önemli. Bebek karyolası alırken nelere dikkat etmeleri konusuna değinirken bir yandan da karyolanın düzenlenmesi konusunda da sizlere bilgi vermeyi elbette unutmadık.

Bebek karyolası seçerken dikkat edilmesi gereken en önemli nokta, bütün karyolanın tercihen gerçek ahşaptan üretilmiş olması. Üzerinde herhangi bir boya olmaması zehirli boyaların beşikte bulunması riskini de ortadan kaldıracaktır. Bu yüzden güvenilir üreticilerin kurşun ve kimyasallardan arınmış bir şekilde yaptıkları karyolaları tercih etmeniz bebeğinizin sağlığını iyi yönde etkileyecektir. Pek çok anne baba bebeğin beşiğinin renkli ve odaya uyumlu olmasını ister ancak sağlık bu uyumdan çok daha önemli.

Bebeğe seçilecek olan yatak da kesinlikle beşiğin içerisine tam olarak oturmalı, kenarlarda köşelerde bebeğin sıkışabileceği herhangi bir boşluk olmamalıdır. Bunun yanında yatağın ne çok sert ne de çok yumuşak olmaması doğru bir netice alınması için önemli. Çok sert veya çok yumuşak yataklar ani bebek ölümü sendromunu tetikleyebiliyor.

Elbette aldığınız karyolanın her bir köşesini kıymık ve köşeli olabilecek yerlere karşı dikkatlice inceleyin. İşlemeli modeller dekoratif durabilirler ancak ne kadar çok işleme olursa o kadar kenar var demektir, bunu aklınızdan çıkarmayın. Olabildiğince oval ve iyi işçilik ile hazırlanmış düz karyolalar, işinizi kolaylaştıracaktır.

Karyolanın muhtemelen yükseklik ayarı olacaktır ve bebeğiniz henüz ayaklanmadığı için üst ayarda tutarak ona kolayca ulaşmak isteyeceksiniz. Fakat bu tip durumlarda yatağın ağırlık merkezi yukarıda bulunmaktadır ve deprem gibi hallerde yatağın devrilme riski yükselmektedir. Eğer yatağı yukarıdaki ayarda tutmak istiyorsanız bebeğin karyolasını yere sabitlemek için hırdavatçılarda satılan sabitleme demirlerinden almalı ve karyolayı yere montelemelisiniz. Dolayısıyla tekerlekli karyolaların bu iş için biraz daha zorlu olmaları nedeniyle tercihen tekerleksiz olanları almalısınız.

Bebeğinizin karyolasını seçerken aşırı pahalı ve dekoratif olarak güzel olmasından ziyade ne kadar işlevsel olduğuna dikkat edin. Daha pahalı karyola her zaman daha iyi karyola anlamına gelmemektedir ve ilk önceliğiniz kullanılan malzemelerin kalitesi, sağlıklı olmaları üzerine olmalı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.