Bebek Giydirirken Dikkat Edilmesi Gerekenler

BEBEK GİYDİRİRKEN DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

Yayın Tarihi25 Aralık 2016 | ANNE ÇOCUK SAĞLIĞI

Bebekleri giydirmek deneyimli anne ve babalar için pek de zor sayılmaz ancak bu konuda yeterli deneyime sahip olmayanların biraz sorun yaşadıkları bir gerçek. Zira bebeklerin narin yapısına alışmak için biraz deneyim sahibi olmak gerekiyor ve ilk bebeğinize sahipseniz bu deneyimden yoksun olduğunuz bir gerçek. Bunun yanında bebeğin verdiği tepkilerin de onu giydirmenizde bir hayli etkili olduğu ortada. Bebek giydirirken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir diyenler için en önemli bilgileri bir araya getirmeye çalıştık.

Bebekleri giydirirken en önemli konulardan bir tanesi, bebeğin çok sıcak bir ortamda giydirilmemesi. Yapılan araştırmalar ani bebek ölümlerinin artan sıcaklık ile birlikte daha sık rastlandığını ortaya koyuyorlar. Fakat çok soğuk bir ortam da bebeği rahatsız edeceği için ılık bir ortamda kıyafet değiştirme işlemini gerçekleştirmek çok önemli.

Giydirme sırasında onun henüz kendi organlarını başarılı bir şekilde kontrol etmeyi başaramadığını aklınızda bulundurun ve nazik bir şekilde gereken yerleri hareket ettirin. Ona bu konuda destek olmanız herşeyi daha da kolaylaştıracaktır. Bu esnada fazla sıkmamaya, ters hareketler yapmamaya ve uzuvların doğal akışına göre giydirmeye dikkat etmelisiniz.

Tüm bu işlemler sırasında onunla konuşmanız hem onu rahatlatacaktır hem de henüz konuşamasa bile kelime haznesinin artmasını sağlayacaktır. Kolunu, ayağını, bacağını kıyafete sokarken veya düğmelerini kapatırken ona bütün bunları sözlü olarak belirtin. Bir süre sonra zaten kıyafet değişimleri sırasında eskisine göre daha rahat olacaktır.

Bebek kıyafetleri ne çok sıkı ne de çok gevşek olmalılar. Özellikle de boyun bölgesinin sıkı olması onları kötü şekilde etkiler ve bundan kaçınabilmek için zaman zaman kıyafetlerin gevşeklik durumunu ellerinizle kontrol edin. Çok gevşek kıyafetler de maalesef bebeği rahatsız ve huzursuz edecektir. Bazı kıyafetlerde ise düğmelerin bulunması nedeniyle bu düğmelerin kesinlikle sökülüp yutulamayacak bir formatta olduğundan emin olmalısınız.

Bebekleri soyma ve giydirme işlemini düz bir zemin üzerinde gerçekleştirmelisiniz ve zeminden zarar görmesine engel olmak için zemine battaniye gibi şeyler serilmeli. Bu iş için kendi yatağınızı da kullanmanız mümkün ancak öncesinde yatağı biraz derleyip toplayıp havalandırmanız iyi olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.