Bebek Emzirirken Nelere Dikkat Etmeliyiz

BEBEK EMZİRİRKEN NELERE DİKKAT ETMELİYİZ?

Bebeklerimizin beslenmesi hayatlarındaki en önemli hususlardan bir tanesi ve bu nedenle emzirme sürecinde herhangi bir problemin ortaya çıkmaması gerekiyor. Çoğumuz zaten içgüdüsel bir şekilde emzirme sürecini atlatıyoruz ancak yine de bir kaç noktaya daha dikkat edildiğinde bebeğinizin sağlığı için katkıda bulunmuş olacaksınız. Dolayısıyla bebek emzirirken nelere dikkat etmeliyiz sorusuna bir cevap aradık ve bulduk. Unutmayın ki bebeğinizin en az altı ay boyunca anne sütü ile beslenmesi, gelecekte daha iyi bir gelişim süreci geçirmesi için ona destek olacaktır. Uzmanlar anne sütü ile beslenen bebeklerin diğer bebeklere göre daha sağlıklı bir yetişkinlik geçirdiklerini gösteriyor.

Bebek emzirirken yapılan en büyük hatalardan bir tanesi, bebeğin sadece memenin ucunu almasına müsaade etmektir. Bu durum hem sütün daha az gelmesine sebep olur hem de anne için biraz sancılı bir süreç haline gelir. Eğer bebek tüm meme çevresini ağzına almadıysa, meme ile bağlantısını kesmeli ve daha sonra parmaklarınızı da kullanarak onun doğru bölgeyi ağzına almasına yardımcı olmalısınız. Bu şekilde hem iyi süt gelecektir hem de meme ucunda tahriş gibi problemler de ortadan kalkacaktır.

Tabii ki emzirme sürecinden önce meme ucu temizliği de çok önemli. Emzirmeden önce ellerinizi güzelce yıkamanız, ayrıca meme ucunu ve çevresini de temiz bir su ile güzelce temizlemeniz gerekiyor. Kapalı alanda duran göğüslerimiz ve çevresi, bakteri üretimine oldukça yatkındır ve bu yüzden emzirmeden önce etrafını temizlemek bebeğin bu bakterilerden etkilenmesine engel olacaktır. Tabii ki emzirmeden önce meme ucunuza çok fazla dokunmaktan da kaçının ve temizlikten sonra doğrudan bebeğin emmesini sağlayın.

Emzirme ortamı da hem anne hem de bebeğin rahatı için çok önemli. Günümüzde uygun kıyafetler ile toplum içerisinde emzirmek yavaş yavaş kabul edilebilir hale geliyor ancak pek çok anne adayı ruhsal anlamda kendini bu tip ortamlarda rahat hissetmiyor. Dolayısıyla en rahat hissedeceğiniz yerde bebeğinizi emzirmeniz önemli. Ayrıca emzirme ortamının çok soğuk veya sıcak olmaması, mümkünse sırt dayama imkanı olması ve rahatça durabilme fırsatının olması da büyük önem kazanıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.