Bebeğin Saçı Nasıl Kesilir

BEBEĞİN SAÇI NASIL KESİLİR?

Yayın Tarihi21 Mayıs 2017 | ANNE ÇOCUK SAĞLIĞI

Bebeklerin bazıları doğduklarında saçlı, bazıları ise saçsız olurlar ancak ne olursa olsun altıncı ayda zaten sahip olduğu saçlar dökülür ve yerine artık kalıcı olan yeni saçlar gelirler. Dolayısıyla ilk altı ay boyunca bebeğin saçını kesmek gerekmez ancak birinci yılı dolduğunda artık saçları onu rahatsız etmeye, bunaltmaya başladıysa, anne babaların pek çoğu bebeklerinin ilk saçını kendileri kesmeyi tercih ederler. Dolayısıyla bebeğin saçı nasıl kesilir sorusunu kendine soran ebeveynler de oldukça fazla.

Bebeğin saçını kesmeden önce sahip olmanız gereken malzemeleri bir araya getirin. Bunlar şu şekilde sıralanıyorlar:

  • Onu oyalayacak olan oyuncaklar
  • Su spreyi şişesi
  • Havlu
  • Tarak
  • Saç kesmeye uygun bir makas
  • Bebeğin rahat ve sabit oturacağı bir koltuk veya sandalye

Bebeğin saçını kesmeye başlamadan önce her ihtiyacının görüldüğünden ve güzel bir mod içerisinde olduğundan emin olun. Zira keyfi yerinde bir bebeğin saçlarını kesmek, mızmızlanan bir bebeğin saçlarını kesmekten çok daha eğlenceli ve kolay olacaktır. Eğer yine de biraz tedirginlik seziyorsanız, onunla sürekli olarak konuşun ve saç kesme işlemi sırasında yaptıklarınızı ona anlatın. Pek çok kişi bebeklerin konuşulanları anlamadığını düşünür ancak onlar ses tonu, davranışlar gibi şeylerden anlatılanlar hakkında kolayca fikir edinebilirler.

Kesim sırasında iki kişi olursanız bebeği oyalamak da daha kolay olacaktır. Kesime başlarken ilk olarak havlumuzu bebeğin sırtına seriyor ve boynu çevresince gevşek bir şekilde yerleştiriyoruz. Böylece kıllar içine kaçarak onu rahatsız etmeyecekler. Ardından saçları sprey şişemizle biraz ıslatıyor, ardından saçtan her defasında bir miktarı parmaklarımız arasına alıyor, makasımızı alarak hemen kısaltıyoruz. Kesim sırasında bıngıldağa dikkat etmeyi de tabii ki unutmuyoruz. Eğer elinizin ayarı iyiyse kesim sonrasında bütün saçlar aşağı yukarı yakın uzunluğa sahip olacaklardır. Dilerseniz alt kısımları daha kısa, üstleri biraz daha uzun bırakabilirsiniz.

Kesilen bölümleri tarağınızı kullanarak düzelttiğinizde, istediğiniz uzunluğa gelip gelmediklerini de kolayca anlayabilirsiniz. Fakat unutmayın, kesim sırasında çok huzursuzluk yapacak olursa bu seansı başka bir güne erteleyebilirsiniz çünkü fazla korkması ileride saç kestirmeye karşı korkularının oluşmasına da neden olabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.