Bebeğimin Kakası Sarı

Bebeğimin Kakası Sarı

Bebeklerimiz maalesef konuşma yeteneğini bir iki yılın ardından kazanırlar ve bu nedenle onların ihtiyaçlarını herhangi bir dil olmaksızın anlamak için bazı işaretlere göz atmak gerekir. Bebeğin ağlama sesi ve tonu, dışkısının rengi, sıcaklığı, terlemesi, bakışları ve bazen şişkinlikleri, onun durumu hakkında bize bir fikir verir ve bu nedenle anne babaların bebeklerindeki bu işaretleri devamlı olarak gözlemeleri gerekir. Bebeğimin kakası sarı diyenler için bebeğin dışkı rengine göre yapılabilecek yorumları bir araya getirdik.

Bebeklerin ilk kakası her zaman siyah renkte olur ve pek de kokusu olmaz. Siyah-yeşil aralığında bir tona sahip olan bu ilk kaka, bir kaç gün boyunca devam eder ve aslında bebeğin anne karnında sindirdiği besinlerin artıkları olarak karşımıza çıkar. Dolayısıyla bunu garipsememek gerekli ve bebek anne sütüyle beslendikçe kakanın rengi kahverengiye dönmeye başlar. Ancak bebeğin kakası tamamen simsiyah bir renkteyse doktorunuza bir danışmanız iyi olacaktır.

Anne sütüyle beslenmeye başlayan bebeklerin kakaları artık sarı-kahverengi aralığında bir renge sahip olur ve kakanın içerisinde bazı beyaz noktacıklar da olabilir. Bu beyaz noktacıklar sindirim sürecinde sindirilememiş süt partikülleridir ve endişe etmek yersizdir. Ancak kakanın rengi daha koyuysa ve kıvamı da bebeği rahatsız edecek kadar sertse bebeğinizde sindirim problemleri olabilir.

Bebeklerin kakası henüz kahverengiye dönmeden önce kısa bir süreliğine tamamen yeşil kaka görmek de mümkün olabilir ve özellikle emzirilen bebeklerde bu ortaya çıkar. Ancak yeşil çok koyu bir renkteyse bu durum bebeğin kanında fazla demir bulunduğuna bir işarettir. Kaka rengi değişmeye başladıysa bunda endişe edecek bir şey yoktur ancak nadiren de olsa bazı protein alerjileri de bu kaka rengine sebep olabilirler.

Kırmızı kaka rengi ise kakaya kan karıştığını gösterir ve bebeğin sindirim sistemi yahut anüsünde bir sorun olduğunu işaret eder. Bu durumda hemen doktora başvurarak gerekli değerlendirmelerin yapılmasını sağlamalısınız. Eğer dışkı içerisinde pembemsi ve sümüksü bir yapı bulunuyorsa bu durum da bağırsak sorunlarına işaret etmektedir.

Bazen kakanın beyaz olduğu da görülebilmektedir ve bu durum doğrudan safra kesesi yahut karaciğer rahatsızlıklarına işaret ettiği için hemen doktora başvurmak gerekli. Çünkü kakaya rengini veren şey safra kesesi salgılarıdır ve kakanın renksiz olması bu salgıların eksik olduğunu göstermektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.