Bebeğimin Burnu Tıkandı

BEBEĞİMİN BURNU TIKANDI

Bebekler bizlerin özel bakımlarına ihtiyaç duyarlar ve bu nedenle onların her türlü probleminde bir an önce çözüme ulaşmak gerekmektedir. Gaz problemleri gibi problemler genelde kolay adımlarla çözülür durumda olsalar da, bebeğimin burnu tıkandı gibi şikayetlerde bazen biraz daha fazla uğraşmak gerekebiliyor. Burun tıkanıklıklarının bebeğin sağlığına doğrudan negatif yönde etkisi olduğu için bu problemi kesinlikle görmezden gelmemelisiniz ve bir an önce çözüm aramalısınız. Sizler için bilinmesi gerekenleri bir araya getirdik.

Öncelikle, bebeklerde burun tıkanıklığının en temel belirtilerini kısaca bir listeleyelim.

  • Burnun tamamen tıkanması ve kulakta da enfeksiyon oluşması
  • Uyku problemleri yaşamaya başlaması
  • Yemekten veya emmekten uzak durması
  • Burnunu çok zorlaması, çünkü bebekler henüz ağızdan nefes alma konusunda deneyimli değillerdir ve bunu beceremezler, tıkalı olsa da burunları için çaba gösterirler.

Bebeklerde burun tıkanmalarına karşı en etkili uygulamalardan birisi elbette serum fizyolojik olarak adlandırılan tuzlu çözeltidir ve esasen bir ilaç olmadığı için herhangi bir sağlık problemine de yol açmaz. Ancak bebeklerin henüz nefesi kontrol etmekte iyi olmadıklarını dikkate alırsak, uygulama sırasında dikkatli olmak gerekebilir çünkü nefes alamayan bebek sıkıntı yaşar. Ayrıca uygulama sırasında bütün ampulü kullanmak gerekmektedir.

Bu çözüm hızlı bir şekilde tedavi imkanı sunsa da aslında bebeğin burun tıkanıklığının sebeplerini ortadan kaldırmak daha da önemlidir. Bu nedenle öncelikle bebeğin bulunduğu ortamın her zaman taze havaya sahip olduğundan emin olmalı, ayrıca nem düzeyinin yüzde 50 civarında olması için gerekirse oda nemlendiricileri kullanmalısınız. Bilhassa kaloriferli odalardaki kuru hava problemleri bebekler için sıkıntı çıkarmaktadır.

Eğer bebeğinizin burnu tıkanmaya çok müsaitse, sırtı dik bir şekilde onu yatırmak rahatsızlığının biraz giderilmesine yardımcı olacaktır. Ayrıca bebeğin burun tıkanıklığı durumu odalara veya konuma göre değişiyorsa, burun tıkanıklığı yaşadığı ortamda ona alerjen etkide bulunabilecek bir maddenin bulunması çok mümkündür. Bilhassa bahar aylarında dışarıdan gelen polenler bebeğin havasını kirleterek onda bahar nezlesi oluşumunu tetikleyebilir.

Son dönemlerde bebeklerin burunlarındaki sümüğün alınabilmesi için kullanılan aspiratör adlı malzemeler de satılmaya başlandılar. Bunlar sayesinde serumun ardından bebeğin burnunda kalan kalıntıları kolayca dışarı çekebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.