Bebeğim Kusuyor Neden ve Ne Yapmalıyım

BEBEĞİM KUSUYOR: NEDEN VE NE YAPMALIYIM?

Yayın Tarihi29 Ağustos 2017 | ANNE ÇOCUK SAĞLIĞI

Kusma davranışı bebeklerde oldukça sık görülür ve bebek büyüdükçe daha az ortaya çıkması beklenir. Ancak maalesef bazı bebekler anne babalarını ciddi anlamda endişelendirebilecek kadar çok kusarlar ve bu durum da bebeğim kusuyor, neden ve ne yapmalıyım sorusuna bir cevap gerektirir. Dolayısıyla ilk olarak bebeğin kusmasına sebep olan faktörleri değerlendirmek, kusma çeşitlerini incelemek ve bunlara karşı neler yapılabileceğini görmek gerekiyor.

Bebeklerde kurma davranışının niteliği oldukça önemlidir çünkü bazı kusma çeşitleri hastalıklara işaret ederler. Eğer kusmukta kan bulunuyorsa, kusma sırasında bebeğin bir karın ağrısı da mevcutsa, karnı şişiyorsa, ateşi varsa, bu kusma bir rahatsızlığa bağlı olabilir ve doktora götürmeniz gerekir. Ancak bebeğin kusma haricinde herhangi bir rahatsızlığı görülmüyor, başka bir sıkıntısı yoksa, normal bir kusma davranışı içerisinde olduğu düşünülebilir. Dolayısıyla bebeğinizin davranışlarını iyi değerlendirmeniz büyük önem kazanıyor.

Eğer bebek hastalıklardan dolayı değil de normal bir kusma süreci içerisindeyse, bazı şeyleri yanlış yapıyorsunuz demektir. Bebeklerde kusmayı engellemenin en önemli yollarından bir tanesi, onu besledikten sonra hemen yatırmamak ve bir süreliğine dik tutmaktır. Ayrıca çok fazla emzirmekten veya beslemekten kaçınmalı, doyacağı kadar beslenmesine müsaade etmelisiniz Bebekler de yetişkinler gibi sık ama az öğünlerle beslenmelidirler. Ayrıca bebek ağlarken onu emzirmekten kaçınmalısınız çünkü bu sırada çok fazla hava yutacağından kusmalar da artacaktır.

Bazı bebekler ağızlarında kalmış olan artıkları ağızlarından geri çıkartabilirler ve bunu tam olarak kusmadan saymak mümkün değildir. Ancak fışkırma yoluyla ortaya çıkan kusmalar, bebekte zorlanma işaretleri de mevcutsa, sindirim sistemi problemlerine işaret edebilirler. Dolayısıyla aşırı zorlayıcı kusmalarda bir an önce doktorunuza başvurmanız gerekiyor.

Kusmanın önlenmesi için bebeği yüzüstü yatırmak genellikle tercih ediliyor ancak yüzüstü yatan bebeklerin ani bebek ölüm sendromu açısından daha risk altında oldukları da biliniyor. Bu nedenle bebeğin sırt üstü yatırılması daha tehlikeli bir rahatsızlıktan korunmaları için gereklidir. Sırt üstü yatan bebeklerde ise kusmukta boğulma riski mevcut ancak yapılan araştırmalar bebeklerin kusmuklarında boğulma ihtimallerinin çok yüksek olmadığını, bunun sadece ilk bir kaç aylık dönemde olası olduğunu belirtiyorlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.