Bebeği Sütten Ne Zaman Kesmeli

BEBEĞİ SÜTTEN NE ZAMAN KESMELİ?

Bebeklerin hayata adım attıktan sonra ilk karşılaştıkları şey anneleridir ve emzirme süreci de anneleri ile kurdukları fiziksel ve duygusal bağın bir işaretidir. Emzirmenin onların hayatında çok önemli bir yerde olması, artık emmemeleri gereken bir zaman geldiğinde bunu zorlukla yapmalarına neden olur ve bebekte herhangi bir travmaya sebep olmamak için annelerin bebeklerine bu dönemde dikkatli bir şekilde davranmaları gerekmektedir. Dolayısıyla bebeği sütten ne zaman kesmeli sorusunu kendinize soruyorsanız ideal vaktin belirlenmesi için size yardımcı olmaya çalışalım.

Bebeğin emzirmeyi bırakmaktaki en büyük sıkıntısı, emzirmenin onun için sadece bir beslenme yöntemi değil, aynı zamanda anne ile iletişim yöntemi olması. Bebekler annelerine bağımlı varlıklardır ve her zaman onun yakınlığını hissetmekten hoşlanırlar. Her gün emzirme boyunca anneleri ile dokunma, koklama, tatma gibi duyular sayesinde iletişimde kalan bebekler, bu iletişim imkanından koparıldıkları zaman maalesef biraz huysuzluk da gösterebiliyorlar.

Uzmanlar yaklaşık olarak iki yaş döneminin emzirmeyi bırakma açısından oldukça uygun olduğunu belirtiyorlar. Ancak her anne bu yaşa kadar emzirmeyi devam ettiremeyebilir ve bu nedenle minimum sınırın 12 ay olduğu da pek çok uzman tarafından açıklanıyor. Bu dönemden önce bebeğin sütten kesilmesi, onun ihtiyaçları bakımından tam anlamıyla doğru olmayacaktır ve bu nedenle en az 12 ay emzirdikten sonra sütten kesmek tercih edilmeli. Bebeğin sütten kesilmesi gereken zamanı pek çok anne hissedebildiği için bu genellikle doğal bir süreç içerisinde meydana geliyor da denilebilir.

Sütten kesme döneminde ilk olarak öğle öğünlerinin kesilmesi, daha sonra diğer öğünlere geçilmesi gerekiyor ve akşam-gece zamanlarında gerçekleştirilen emzirmelerin en son kesilmesi gerekli. Tabii ki sütten kesilen bebeğin beslenmeye devam edebilmesi için emzirme yerine alternatif gıdaların konulması gerektiği de unutulmamalı. Bebeğin zorluk yaşayacağı esas emzirme seansı yatmadan hemen önceki seanstır çünkü emdikten sonra uyumaya alışan bebekler emmedikleri zaman uyumaktan da kaçınacaklardır. Dolayısıyla emzirme son bulduğunda bebeğin bunu unutmasını sağlayacak çeşitli aktiviteler ile onu desteklemek gerekmektedir.

Sütten birden kesmek veya sütten kesmek için bir süreliğine bebeği büyükanneye bırakmak gibi çözümler ise çocukta psikolojik tepkilerin oluşmasına sebep olabileceğinden önerilmemektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.