Bebeği Kundaklamak Doğru mu

BEBEĞİ KUNDAKLAMAK DOĞRU MU?

Bebeklerimizin bakımı oldukça zahmetli ancak bakım sırasında atalarımızdan kalan her geleneğin doğru olduğunu kabul ettiğimiz için onlara zarar verdiğimiz bazı durumlar da mevcut. Özellikle yanlış kundaklama, taşırken yapılan hatalar, bezin yanlış bağlanması ve yürüteç kullanılmasından kaynaklanan bacak ve kalça problemleri, bebeklerin ilerleyen yaşlarında sorunlar yaşamalarına neden oluyor. Dolayısıyla en merak edilen konulardan birisi olan bebeği kundaklamak doğru mu sorusuna sizler için bir yanıt vermeye karar verdik.

Bebekleri kundaklamak geçmişte sorgusuz sualsiz uygulanan bir yöntemdi ancak son dönemlerde doktorlar buna karşı söylemler geliştirdiler ve her ne kadar kundaklamayı savunan kişiler olsa da genel eğilim kundağın doğru olmadığı yönünde. Zira kundak bebeklerin daha kolay uyumasını sağlamakta ve ani bebek ölümü sendromu riskini de düşürebilmekte ancak sağladığı faydalar genel olarak ailelerin kendi rahatına yönelik ve bebeğin bu işten bazı risklerin potansiyel olarak azalması haricinde ciddi bir faydası bulunmuyor. Dolayısıyla biraz tembellik etmek isteyen anne babalar için uygun bir yöntem olduğu söylenebilir. Lakin kundağın dikkat çekici pek çok zararı da mevcut ve bebekler bu zararların etkilerini doğrudan hissediyorlar.

Kundaklanan bebeklerde kundağın sıkı sarılması sonucunda kalça çıkığı riski ciddi oranda artarken,  bebeğin nefes alma hızı da artar ve akciğer gelişiminde gerilik görülebilir. Ayrıca kundak yaz aylarında bebeğin çok fazla ısınmasına yol açabilir. Kundaklanmış olan bebeklerin geceleri çok daha nadir uyanmaları aileler tarafından beğenilse de, bu durum bebeğin daha az beslenmesine neden olmaktadır ve dolayısıyla bebeğin kilo gelişimine sekte vurabilir. Ayrıca kundak bir şekilde açılacak olursa, bebeğin boğulması gibi riskler de ortaya çıkabilir. Ayrıca ilk üç aydan sonra bebekler kendi kendilerine dönmeye başlayabilirler ve elleri bağlıyken yüz üstü dönerlerse boğulma risklerinde artış yaşanır.

Genel anlamda bakıldığında bebeğin kundaklanmasının getirdiği faydalar, kundağın zararları tarafından pek de telafi edilemiyor. Bunun yerine uzmanlar el ve kolu bağlayan ancak bacakların ve kalçanın serbest olmasını sağlayan bir yarım kundak tarzının çok daha kabul edilebilir olduğunu belirtiyorlar.

Fakat pek çok uzman, kundağın mümkün olduğu sürece uygulanmaması gerektiğini size anlatacaktır ve bu konudaki hassasiyetleri çok normal. Zira aileler kundaklamanın nasıl yapılacağı konusunda genellikle biraz cahilce davranıyorlar ve bunun tamamen önlenmesi için kundağın terk edilmesi doktorlar tarafından isteniyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.