Bebeği Kucağa Alıştırmak Doğru mu

BEBEĞİ KUCAĞA ALIŞTIRMAK DOĞRU MU?

Yayın Tarihi20 Şubat 2018 | ANNE ÇOCUK SAĞLIĞI

Bebek bakmanın kendine has pek çok zorluğu bulunuyor ve özellikle ilk çocuklarına sahip olan anne babalar bu konuda bir hayli zorluk çekebiliyorlar. Buna bir de tanıdıkların yaptıkları müdahaleler ve kulaktan dolma bilgiler eklendiği zaman, bebek bakımı neredeyse bir eziyet olabiliyor. Bu konuda yapılan en büyük tartışmalardan birisi de tabii ki bebeği kucağa alıştırmak doğru mu sorusunun cevabı. Zira pek çok kişi bebeği kucağa alıştırmanın pek iyi olmadığını ve bir an önce onu bundan vazgeçirmek gerektiğini belirtiyor. Dolayısıyla kucak konusunun biraz daha detaylarına inmeye karar verdik.

Bebeğin ilk altı ay boyunca annesine çok fazla bağlı olduğunu, hatta anne ile bebeğin birbirinden ayrılmaz bir yapıya sahip olduklarını söyleyebiliriz. Bu dönemde bebek her zaman annesinin yanında olma ihtiyacı hisseder ve annesi olmadığında huzursuzluk hisseder, huysuzlanır. Dolayısıyla ona bu dönemde varlığınızı hissettirmeniz, ona sarılmanız ve onu kucağınıza almanız, bebeğinizin çok daha sağlıklı bir şekilde gelişmesi için gerekli. Altıncı aydan başlayarak üç yaşına kadar devam eden dönemde ise bebeğiniz artık sizden ayrışma ve kendi kişiliğini kazanma dönemine geçiş yapmaktadır.

Özellikle bir yaş civarlarında bebeğiniz artık sizden daha uzun süre ayrı kalacaktır ve çevresini keşfedebilmek için zaman zaman sizi unutacaktır. Ancak bir süre sonra sizin varlığınıza gerek duyacağı için yeniden kucağınıza dönmek istemesi çok normal. Bu dönemde bebeğin annesini aradığı zaman bulabilmesi gerekiyor ve bu yüzden ona kucağınızı açmalısınız.

Lakin bu noktada önemli bir bilgi mevcut. Zira altıncı aydan sonra bebeğin devamlı kucakta tutulması, onun kas gelişimine sekte vuruyor ve bu yüzden ihtiyaç duyduğunda onu kucağınıza almanız, ardından müsait olduğu anda tekrar bırakmanız gerekiyor. Anne ve baba kucağına alışmış olan çocuklar daha uzun sürelerle kucakta durmayı sevseler de bu fiziksel hareketlerinin kısıtlanmasına neden olacaktır.

Eğer bebeğiniz kucak olmadan bir türlü uyumuyorsa, onu ilk olarak kucağa alabilir ve rahatlatabilir, ardından yeniden yatağa yatırarak uyuyana kadar bu döngüyü sürdürebilirsiniz. Başlarda bu sizin için biraz uzun sürecektir ancak o da bir süre sonra kucakla arasına daha fazla mesafe koyacaktır. Elbette bunu en erken altıncı ayda gerçekleştirmelisiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.