Batıklar Nasıl Oluşur, Nasıl Önlenir, Nasıl Düzelir

BATIKLAR NASIL OLUŞUR, NASIL ÖNLENİR, NASIL DÜZELİR?

Bacaklarımızda ortaya çıkan batıklar maalesef bizi ciddi anlamda rahatsız ediyorlar ve bacaklarımızı aldıktan sonra bir de batıklar ile uğraşmak zorunda kalmak maalesef oldukça zahmetli bir süreç. Dolayısıyla batıklar nasıl oluşur, nasıl önlenir ve nasıl düzelir sorusunu cevaplamak gerekiyor. Yapılan araştırmalar, ağda, epilatör veya jilet kullanımının batıkların gelişimi konusunda pek bir fark yaratmadığını, bu farkın genelde kişinin kendi genetik kodundan dolayı gerçekleştiğini gösteriyorlar. Yani batık olmaya eğilimli tüyleriniz varsa maalesef tüylerinizi nasıl alırsanız alın onlardan kaçmanız pek mümkün olmayacaktır.

Lakin batıkların en azından miktarını azaltacak bazı önlemler de mevcut. Bunun için en dikkat etmeniz gereken konu, ağda yaparken kılların çıkış yönünde çekilmelerine dikkat etmek ve elektrikli epilasyon aletlerini kullanmamak. Zira bu aletler kılları her yönden çekiyorlar ve dolayısıyla batık oluşumuna davetiye çıkarıyorlar. Ayrıca tüyleriniz çok uzadıklarında kırılabilir hale geliyorlar ve onları batık olmadan almak çok zor oluyor. Bu yüzden kış mevsiminde olsanız bile tüylerinizin çok uzamasına müsaade etmeden onları temizlemelisiniz.

Tüy alma işlemlerinin ardından cildinize hemen nemlendirici uygulamanız da batıkların ortaya çıkmasını zorlaştıracaktır. Zira cildiniz yumuşayacaktır ve tüyler de daha yumuşak ve kaygan hale gelen cildin altına girmek yerine yukarı uzamaya başlayacaklardır. Bacakları düzenli olarak nemlendirmenin pek çok soruna çözüm olduğunu unutmamalısınız.

Eğer tüyleriniz hali hazırda batıklar oluşturdularsa bunun en güzel çözümü kuru kese yapmak. Ancak çok hassas olan ciltler kuru keseden direkt zarar görüyorlar ve bu nedenle işlem yaparken çok hassas ve nazik olmanız önem kazanıyor. Kuru kese sayesinde batık haline gelmiş tüylerin büyük kısmı normal hale geleceklerdir ve bu iş için ponza taşı da kullanabilirsiniz. Dileyenler normal ıslak kese de uygulayabilirler ancak sonuçların kuru kese kadar etkili olmayacaklarını da belirtmek lazım.

Batıkların ortadan tamamen kalkmaları için en etkili çözüm ise lazer epilasyon. Zira diğer tüm tüy alma yöntemlerinde belli bir batık riski bulunuyor ve ancak lazer epilasyonda böyle bir risk mevcut değil. Ancak onun dezavantajı ise evde yapılamaması ve koyu ciltlerde daha zorlu bir uygulama olması. Batıklarınızı cımbız ve iğne gibi uygulamalar ile almamaya da dikkat etmelisiniz çünkü bunlar cildinize zarar vereceklerdir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.