Basurdan Korunmak İçin Ne Yapmalı

BASURDAN KORUNMAK İÇİN NE YAPMALI?

Hemoroid ya da diğer yaygın kullanılan adıyla basur, maalesef milyonlarca insanın en büyük kabusu ve bu nedenle ondan kurtulabilmek için doktorların kapısını aşındırıyoruz. Halbuki basur rahatsızlığından korunmak, ondan kurtulmaktan çok daha kolay ve bu nedenle sadece bazı temel şeylere dikkat etmek gerekli. Basurdan korunmak için ne yapmalı diyorsanız, sizler için en temel maddeleri bir araya getirdik.

Basur probleminden kaçınabilmek için öncelikle tuvaletinizi yaparken ıkınma gayretinize bir son vermelisiniz. Zira dışkının doğal sürecinden daha hızlı bir şekilde dışarı atılmaya çalışılması, maalesef bölgede bulunan dokulara zarar veriyor. Fakat bu ıkınma ihtiyacı genellikle kabızlıktan kaynaklanıyor ve bazen ona mecbur kalabiliyoruz. Bu durumda kabızlıktan kaçınmak için gerekli önlemleri almak gerekiyor.

Kabızlığın sağlıklı bireylerde iki temel sebebi bulunuyor. Birincisi, yeteri kadar lifli besinler tüketmemek, ikincisi ise yeteri kadar su içmemek. Zira lifli besinler bağırsak hareketlerini hızlandırırlar ve neticesinde dışkıdan aşırı su emilmesine engel olurlar. Ayrıca bağırsak sağlığı için de önemlidirler. Vücuda yeterince su almamak ise bağırsakların eldeki suyu korumaya çalışmasına sebep olur ve sonucunda dışkı neredeyse susuz bir hale gelir. Bu iki faktörden uzak kalırsanız, kabızlık problemine de engel olabilirsiniz.

Ne yaparsanız yapın kabızlıktan kurtulamıyorsanız, kuru kayısı, kuru incir, mısır gibi bağırsak hareketlerini hızlandıran besinleri tüketerek geçici çözümler bulabilirsiniz. Lakin sağlıklı ve doğru beslenmenize rağmen hep kabızlık yaşıyorsanız, bir an önce uzmanlara başvurmalısınız.

Yapılan araştırmalar, çok uzun sürelerle hareketsiz bir şekilde çalışanların da basur riski altında olduklarını gösteriyor çünkü anüs bölgesine daima bir baskı mevcut. Bu yüzden arada bir hareket etmeli, oturma pozisyonunuzu değiştirmeli ve biraz egzersiz hareketleri yapmalısınız.

Acı ve baharatlı gıdalar ile alkol, özellikle de bira, basuru daha ileri düzeye çeker veya ona sebep olabilirler. Bu nedenle bu gıdalardan ve içeceklerden uzak durmanız öneriliyor. Birada bulunan malt ve tahıl içerikleri maalesef hemoroid problemlerinin baş sebebi.

Tuvaleti çok uzun süre tutmak ve tek seferde hepsini yapmaya çalışmak da anüsü zorlar ve basur oluşumuna davetiye çıkarır. Bu nedenle tuvaletinizi gelince hemen yapmalı, gün içerisinde bir defa çıkmak yerine bir kaç defa çıkmayı denemelisiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.