Başarılı Girişimcilerin Ortak Özellikleri

BAŞARILI GİRİŞİMCİLERİN ORTAK ÖZELLİKLERİ

Yayın Tarihi23 Mayıs 2017 | EĞİTİM

Girişimcilik son dönemlerin en popüler konuları arasında ancak maalesef bir girişimcide olması gereken bazı ortak niteliklerin pek çoğuna sahip olmayan kişilerin, bu işe el atması ve piyasaya girmesi, genellikle iflas etme sonucunu doğuruyor ve girişimler birer birer ölüyor. Dolayısıyla bir iş için girişim yapmadan önce başarılı girişimcilerin ortak özelliklerine göz atmayı ve sizde bunlardan ne kadarı mevcut kontrol etmeyi unutmamalısınız.

Planlama Kabiliyetleri

Bir işe giriştiğinizde, ilk önce her şeyin basit olduğunu ve işlerin tıkırında olacağını düşünebilirsiniz. Ancak aslında en küçük bir alım satım işi bile çok sayıda aşamadan oluşur ve bu yüzden işini büyütmek isteyen birisi kesinlikle doğru bir planlamacı olmalıdır. Ürün girişleri, uygulanacak stratejiler, satışlar, kargolar ve nakliyatlar, reklam çalışmaları gibi çok sayıda farklı işi doğru bir şekilde detaylandırmak, işlerin takibini kolaylaştıracaktır.

Amatör Ruh, Profesyonel Hizmet

Yukarıdaki slogan artık biraz klişe oldu ve herkes aynı şeyi söylüyor. Ancak bir girişimci bunu gerçekten hayatına uygulamak zorunda. Hem işinizden keyif alacak ve her gün koşa koşa kendi işinize gidecek kadar onu sevmeli, aynı zamanda işinizi düzgün bir şekilde sunabilecek kadar ciddi olmalısınız. İşten keyif almamak ve sırf para için yapmak, aynı zamanda yeterince ciddiyetle çalışmamak, maalesef girişimcilerin en büyük düşmanları arasında yer alıyor.

Para Yönetimi

İşinizi kurdunuz, ilk ürünlerinizi sattınız ve bir anda gelen paralar gözünüzü kör mü etti? O zaman pek de iyi bir girişimci değilsiniz. Çünkü satışlardan elde ettiğiniz cironun büyük bir kısmı işyerinin kendi maliyetleri için harcanacak ve size ilk başlarda belki de maaşlı bir çalışan kadar bile para kalmayacak. Pek çok yeni girişimci, maalesef kendine çok fazla para ayırıyor ve şirketinin ihtiyaçlarını gözardı ediyor. Bundan uzak durmayı ve şirketinizin geliri ile kendi payınızı iyi bir şekilde ayırmayı unutmayın.

Ekip Yönetimi ve Liderlik

Günümüzde herkes bir lider, herkes bir patron. Ama aslında liderlik sadece ekibinize iş yaptırmak olarak algılanmamalı. Zira pek çok yeni iş yeri sahibi, biraz da kendi iş yerine kavuşmanın şımarıklığıyla, insanları canından bezdirebiliyor ve ansızın çalışanlarının elinden kaçmaya başladığını görebiliyor. Halbuki ekip yönetimi işlerin düzgün yürümesini sağlamanın yanında, çalışanların tatmin ve mutluluğunu da sağlamayı içeriyor. Dolayısıyla sadece iş yaptırma odaklı bir çalışma tarzı, bir süre sonra çalışanlarınızın size elveda demesiyle sonlanacaktır.

Fikirlere Önem Vermek

Başarılı bir girişim fikri oluşturmuş ve bunu güzelce hayata geçirmiş olabilirsiniz. Ancak neredeyse her iş bir şekilde dönüşüme uğramak zorunda ve güncel ihtiyaçları, sorunları yeni fikirlerle destekleyerek çözmek gerekiyor. Eğer yeni fikirlere açık değilseniz ve sadece dediğim dedik olmaya çalışıyorsanız, bir süre sonra sorunların üstesinden gelmekte fikir kıtlığı yaşayacak ve üretkenliğinizin düştüğünü farkedeceksiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.