Başarılı Bloggerların 5 Yeteneği

BAŞARILI BLOGGERLARIN 5 YETENEĞİ

Başarılı bir bloggerın yetenekleri esasen nedir? Her geçen gün daha fazla insan tam zamanlı işini blogging olarak nitelendiriyor. Bazılarının nasıl tam zamanlı blogger olduklarına dair hikayeleri de çok etkileyici. Diğerleri ise hala bugün sahip oldukları geliri elde etmek için geleneksel uzun yolları tercih ediyorlar. Pek çok başarılı blogger ile oturup konuşma fırsatımız oldu ve hepsinin farklı yanları olsa da onları başarıya götüren bazı benzer nitelikleri vardı. Sizlere onlarda olduğuna inandığımız 5 temel yeteneği anlatmak istiyoruz. Her ne kadar paylaşacak çok şey olsa da bunlar her bloggerın zamanla geliştirebileceği temel prensipler.

Tutkulu Olun

Bugünün başarılı bloggerlarının pek çoğu kalplerindeki tutkuyu takip ederek işlerini yapıyorlar. Verecek bir mesajları, tanıtacak bir fikirleri veya paylaşacak bir maceraları olduğunu biliyorlar. Zaten bloggerlık da ilk olarak bir şeyler paylaşmak isteyen insanların azimleri ile başladı ve kısa bir süre sonra dünya çapında bir eyleme dönüştü. Tabii ki bazıları bunu para için yaparken, bazıları kişisel tatmin için yapıyor.

Sorumluluk Alın

Unutmayın, pek çok kişide olduğu gibi, başarılı bloggerlar bloglarına gelen ziyaretçilerden çok once yazmaya başladılar. Buna bloglamanın “kar öncesi” aşaması diyoruz. Okuyucular oradaymış gibi yazıyorsunuz ve bunun %100 sorumluluğunu taşıyorsunuz. Elbette bu içeriği yazmak ve bir gecede binlerce okuyucu almak o kadar kolay değil. Yine de, çok çabuk vazgeçen pek çok blogger var. Bu bize Thomas Edison’un bir sözünü hatırlatıyor: “Hayattaki pek çok başarısızlığın sebebi başarıya ne kadar yakın olduklarını fark edemeden vazgeçen insanlardır.”

Sabrı Unutmayın

Eğer yakın zamanda işinizi kaybettiyseniz ve gelecek 30 gün içinde binlerce lira kazanmak için bir blog açmak istiyorsanız, yanlış gemidesiniz. Blog yazmanın düşük bir gelir elde etmek için uygun bir yol olduğu kesin ancak sizin sabrınıza ihtiyacı var. Blog yazmak tepenin üstünden ufak bir kartopu olarak başlamak gibidir ve her yazınızda tepeden yuvarlanan kartopunun büyüdüğünü görürsünüz. Başarılı bloggerlar sabırlı olmalılar ve blog işlerinin zamanla gelişmesine izin vermeliler.

Konsantrasyon

Bir blog açtıktan sonra dikkatinizi dağıtacak o kadar çok şey var ki. Blog açtığınız konu üzerinde her gün yazılarınızı girerken, aslında başka bir alandaki blog sahiplerinin daha çok kazandığını ya da daha fazla ziyaretçi aldığını göreceksiniz. Değişen trendleri yakalamak için kendi blogunuza olan odağınızı kaybedeceksiniz. Fakat bunun önüne geçmeli, her rüzgarda savrulmak yerine aklınızdaki projeyi sürdürmeyi kafaya koymalısınız. Unutmayın, en çok para kazandıran konu sizinkinden farklı olabilir, lakin aslında sizin için en kazandırıcı olanı en iyi bildiğiniz konu.

Tutarlılık

Muhtemelen başarılı bir bloggerin en büyük yeteneği sitesini gün ve gün tutarlı şekilde koruyabilmektir. Bu kolay bir şey değil. Disiplin ve düzenli üretim gerektiren bir durum. Çok fazla potansiyel blogger sitelerine gelen ziyaretçiler olmazsa vazgeçiyorlar. Ancak yapmaları gereken ilk şey yapmadan duramayacakları şeyi yapmak (içerik üretimi).

Eğer yakın zamanda bir blog açtıysanız veya açmayı düşünüyorsanız, size tavsiyem bu beş temel kuralı kalbinize gömmeniz. Bunlar başarılı bir blog geliştirmek için temel prensiplerdir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.