Baş Ağrısına Ne İyi Gelir

BAŞ AĞRISINA NE İYİ GELİR?

Yayın Tarihi04 Ekim 2016 | EĞİTİM

Baş ağrıları maalesef hiç beklemediğimiz anlarda bizi bulabiliyorlar ve tüm bir günümüzün rezil olmasına sebep olabiliyorlar. Halbuki hali hazırda gelmiş olan baş ağrısını geçirmenin yanında bir de baş ağrılarını engellemek için gerekli çabayı göstermek gerekiyor. Baş ağrısına ne iyi gelir diyenler için düzenli olarak takip etmeleri gereken adımları sıralamaya karar verdik.

Baş ağrılarının en büyük sebeplerinden bir tanesi çok az uyumak veya çok fazla uyumak. Bunun yanında karanlık olmayan ve uykuya elverişsiz yerlerde uyumak da maalesef baş ağrılarını özellikle migreni olanlarda tetikliyor. Bu yüzden rahat bir yatakta, karanlık bir ortamda, en az 6 saat, en fazla ise 8 saat düzenli uykuyu unutmamalısınız.

Bunun yanında sağlıklı ve doğru beslenme, alkol, sigara ve çok fazla kafeinden sizi uzak tutacak hayat alışkanlıkları, tuzu olabildiğince azaltmak, B vitaminince bol gıdalarla beslenmek, yeteri kadar hareket etmek ve egzersiz yapmak baş ağrılarını gün içerisinde hayatınızdan uzaklaştıracaktır. Fakat tabii ki tüm herşeye rağmen hala ufak tefek ağrılar yaşamanız yahut farklı rahatsızlıklardan kaynaklı olarak ciddi ağrılarla baş etmeye çalışmanız hala mümkün. Bu nedenle ağrıları hiç bir şekilde kesilmeyenler, doğrudan hekimlerine başvurarak gerekli kontrollerin yapılmasını sağlamalılar.

Baş ağrısı geldiğinde deneyebileceğiniz çaylar ise yeşil çay, zencefil çayı, papatya çayı ve bunların içerisinde atılmış tarçın çubukları olarak karşımıza çıkıyor. Bu ürünlerin rahatlatıcı etkileri hem sinir sisteminin gevşemesini sağlıyor hem de bilhassa migren kaynaklı baş ağrılarına karşı bir çare oluyorlar. Elbette çok şiddetli baş ağrılarında bitkisel çayların yanında bir de karanlık ve sessiz bir odada bir süreliğine uyumaya çalışmayı da unutmamalısınız. Pek çok baş ağrısı vakasında bir saatlik öğle uykusunun ağrıyı kesmeye yardımcı olduğu biliniyor.

Fakat ne olursa olsun baş ağrısını engellemenin veya geldikten sonra geçirmenin bir yöntemi de bulunamayabiliyor. Böyle hallerde olabildiğince hafif beslenmek, sık sık su içmek, fazla kendinizi yormamak ve mümkünse ılık bir duş alıp rahatlamaya çalışarak vakit geçirmek gerekli. Baş ağrıları beklenmedik anlarda gelebildikleri gibi beklenmedik anlarda da ortadan kalkabiliyorlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.