Baş Ağrısına İyi Gelen Yağlar

BAŞ AĞRISINA İYİ GELEN YAĞLAR

Yayın Tarihi16 Temmuz 2018 | BESLENME

Baş ağrıları maalesef her insanın en sık yaşadığı rahatsızlıklardan bir tanesi ve bu nedenle ona karşı genellikle ağrı kesiciler almayı tercih ediyoruz. Çünkü ağrı kesiciler hızlıca sonuç almanıza yardımcı oluyorlar ancak içlerindeki çok sayıda kimyasal madde maalesef uzun süreli kullanımda pek de sağlıklı sayılmaz. Baş ağrılarının sebepleri de oldukça çeşitli olabiliyor. Hormon dengesindeki bozukluklardan tutun da şeker düşüklüğüne, yorgunluğa, alerjilere, beslenme eksikliklerine, alkole ve sigaraya bağlı olarak gelişebilen baş ağrıları, bazen sebepsiz yere de ortaya çıkabiliyorlar. Dolayısıyla onlarla doğal yollardan savaşabilmek için baş ağrısına iyi gelen yağlar hususunda bilgili olmak gerekiyor.

Sizler için değerlendirebileceğiniz bu yağları kısaca bir görelim.

Biberiye Yağı

Biberiye yağının analjezik özellikleri mevcuttur ve kan dolaşımını da hızlandırır. Kendine has kokusu stres düzeyini düşürür ve ağrılara sebep olan duygusal tetiklenmeleri ortadan kaldırır. Sindirim ve mide kalkması gibi sorunların da üstesinden gelinmesini sağlayarak baş ağrılarının sebeplerinden birisini yok eder.

Onu içeceklerinize bir kaç damla katarak dahilen tüketebileceğiniz gibi, isterseniz taşıyıcı bir yağla birlikte baş bölgenize de sürebilir, ağrıyı kesici özelliklerinden faydalanabilirsiniz.

Okaliptüs Yağı

Okaliptüs yağı, vücudu toksinlerden ve zararlı mikroorganizmalardan korur, ayrıca sinüsleri açarak sinüzit ve burun tıkanması kaynaklı baş ağrılarını ortadan kaldırır. Duygusal dengeyi de düzenlediği için moralinizi düzelterek duygudurum kaynaklı baş ağrılarının önünü almanıza yardımcı olur.

Yapılan araştırmalar onun bireylerde ağrıları ve kan basıncını ciddi anlamda düşürebildiğini gösteriyor. Dolayısıyla onu hem haricen cildinize taşıyıcı bir yağla birlikte uygulayabilir, ayrıca koku çubukları ile koklayarak nazal yolların açılmasını sağlayabilirsiniz.

Lavanta Yağı

Lavanta yağının en büyük etkisi rahatlatıcı olmasıdır ve stresi, tansiyonu, gerginlikleri almaktadır. Uzmanlar onun çok ciddi bir antidepresan olduğunu, sakinleştirici etkisi sayesinde baş ağrılarının psikolojik faktörlerini ortadan kaldırabildiğini belirtiyorlar.

Onu doğrudan cildinize uygulayabilir, ayrıca koku çubukları ile kullanarak moralinizi düzeltebilirsiniz.

Nane Yağı

Nanenin ferahlatıcı etkisi, yağında da mevcuttur ve bu nedenle sürüldüğü bölgede ciddi bir ferahlama, soğuma ve rahatlama etkisi yaratır. Bu durum kas kasılmalarına da engel olur ve kan akışı hızlanır.

Herhangi bir taşıyıcı yağ ile karıştırdıktan sonra cildinize uygulamanız ağrı olan bölgelerdeki ağrıyı almaya yardımcı olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.