Banyoda Yapılan Yanlışlar

BANYODA YAPILAN YANLIŞLAR

Banyo yaparken veya duş alırken genellikle pek dikkatli olmayız ve kafamıza göre takılırız ancak aslında banyoda yapılan yanlışlar nedeniyle hem sağlığımızı riske ediyoruz hem de doğal kaynakları gereksiz yere kullanıyoruz. Dolayısıyla bu hatalar konusunda bilgilenmek ve onlardan kaçınmak için çaba göstermemiz gerekiyor. En çok yapılan hataları sizler için bir araya getirdik.

Öncelikle, banyo süresini çok uzun tutmak ve suyun altında dakikalarca durmak pek de akıl karı değil. Zira banyoda bu kadar süre kalmak cildinizde kuruluk oluşmasına neden olacaktır çünkü cilt suyu sevse de sıcak bir su altında uzun sürelerle durmak pek önerilmiyor ve bu durum cildin dengesini bozuyor. Ayrıca banyoda beş dakika daha az kalmanın her sene tonlarca su tasarrufu sağladığını gösteren araştırmalar da mevcut. Yani banyomuzu çok uzun tutmuyor ve sadece ihtiyacımız kadar suyun altında kalıyoruz.

Pek çok kişi banyoda öncelikle vücudunu yıkar ve daha sonra saçlara geçiş yapar. Fakat bu yanlış bir uygulama ve aslında önce saçlarınızı yıkamanız ve kremlerinizi uygulamanız gerekli. Aksi taktirde saçlarınıza sürdüğünüz şampuan ve kremler vücudunuzun diğer bölümleri tarafından da emileceklerdir ve sadece durulamak bunları oradan atmak için yeterli değil. Saçlardan gelen bu artıkları vücudunuzu sabunla temizleyerek kolayca atabilirsiniz.

Yazın çok soğuk suyla duş almayı, kışın ise çok sıcak suda duş almayı seviyor olabilirsiniz. Ancak ortam sıcaklığından çok farklı bir sıcaklıkla duş almak, cildi kuruttuğu gibi vücudun dengesini de bozar. Bu nedenle ne çok soğuk ne de çok sıcak olan orta karar ılık bir ayarda yıkanmak en güzelidir. Böylelikle vücudun dengesi korunacaktır ve cilt problemlerinin önüne geçmek de mümkün olacaktır. Aşırı sıcaklık farkının kalp krizini de tetikleyebildiği unutulmamalı.

Banyolar nemli ortamlardır ve özellikle kullanıldıktan sonra nemden arındırılmaları gerekir. Zira bu nem küflenme ve mantarlara sebep olarak hava kalitesinin de düşmesine sebep olur. Dolayısıyla banyonuza bir havalandırma sistemi kurmanız, eğer o mevcut değilse havalandırma penceresini ve kapısını aynı anda açarak bir devirdaim sağlamanız gerekli. Böylece havada asılı kalan nem ve küfler ortamdan uzaklaşacaklardır ve ortamda bakterilerin çoğalma ihtimali de düşecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.