Banka SMS Şifresi Gelmiyor

BANKA SMS ŞİFRESİ GELMİYOR

Bankalar, online bankacılık işlemlerinde kullanmak üzere telefonlarımıza SMS şifreleri gönderiyorlar ve böylece yetkisiz kişilerin, şifrenizi bilmeleri halinde bile hesaplarınıza giriş yapmaları mümkün olmuyor. Hatta bunu bir de ek güvenlik pinleri ile destekleyen sistemler de mevcut. Ancak banka SMS şifresi gelmiyor şikayetine sahip olan kullanıcıların adedi de oldukça fazla. Bu durumun genelde bir kaç sebebi olabiliyor ve sizlere bu sorunların çözümleri hakkında bilgi vereceğiz.

Numara Değişikliği

Eğer telefonunuzun numarası değiştiyse, doğal olarak banka tarafından gönderilen SMS’ler tarafınıza ulaşmayacaktır. Evet, e o kadarını da akıl ederiz dediğinizi duyar gibiyiz ancak numara değiştirdikten sonra bankayı bu konuda bilgilendirmeyi unutan o kadar çok kullanıcı var ki, bizler de buna bir parmak basmak istedik. ATM veya şubelerden bankanızı yeni telefon numaranız hakkında bilgilendirebilirsiniz.

SIM Kart Değişikliği

Bankalar son senelerde numarası değişmese bile SIM kartı değişen tüketicilere SMS şifresi göndermeyi durdurdular. Zira bu konuda yaşanan güvenlik açıklarından faydalanmak isteyebilecek kötü niyetli kişilere engel olabilmek amacıyla yapılan bu uygulama, pek çok tüketicinin bilgisi dahilinde olmadığından mağduriyetler ortaya çıkabiliyor.

Ancak numara değişikliği kadar sizi uğraştıracak bir süreç de yok. Tek yapmanız gereken çağrı merkezini aramak ve bankanızı SIM kart değişikliği konusunda bilgilendirmek. Özellikle de 4.5G’ye geçerken değiştirmemiz gereken SIM kartlarımız nedeniyle bu sorun çok kişinin başına bela olacaktır.

Hat Problemleri ve Teknik Sıkıntılar

Bazen bulunduğunuz bölgedeki baz istasyonlarında sıkıntılar yaşanabiliyor veya bankanızın SMS gönderme sisteminde sorunlar bulunabiliyor. Dolayısıyla SMS şifreniz gelmiyorsa hemen telaş etmeyin ve ilk olarak bir on dakika kadar bekleyin. Bekleme sürecinin ardından yeniden giriş yapmak istediğinizde muhtemelen şifreniz gelecektir.

Ancak hala şifreniz gelmiyorsa ilk olarak bankanızın çağrı merkezini arayabilir ve sıkıntının ne olduğunu sorabilirsiniz. Eğer banka, kendilerinde bir sorun olmadığını belirtirse, mobil operatörünüzün çağrı merkezinden de sorunun tespiti için bilgi alabilirsiniz. Bazen telefonların SIM kartlarının bozulması veya SIM kart okuyucusunda yaşanan arızalar, yazılım sorunları gibi konulardan dolayı da SMS’leri almakta sorunlar ortaya çıkabiliyor. Sorunu tespit etmek için bir arkadaşınızla SMS alma ve gönderme denemeleri yapabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.