Banka Şikayeti Nereye Yapılır

Banka Şikayeti Nereye Yapılır?

Bankalar her ne kadar bizler için önemli hizmetler sunsalar da, tüketiciler bazen bu kurumlarla sorunlar yaşayabiliyor ve bu sorunları aşmak için şikayet yollarını araştırıyorlar. Banka şikayeti nereye yapılır sorusunu soranlar için takip edilmesi gereken adımlardan biraz bahsetmeye karar verdik.

Bankalarla yaşadığınız sorunlarda, diğer yöntemlere başvurmadan önce ilk olarak çağrı merkezlerini kullanarak sorununuzu onlarla çözmeyi denemeniz gerekiyor. Pek çok sorunda bu yöntem işe yaramasa bile, şube hataları gibi konularda çağrı merkezleri gerekli yönlendirmeleri yapabiliyorlar. Fakat sorununuz bu yöntemle çözülmediyse, hemen bir sonraki adımla devam edelim.

Tüketici Hakem Heyetleri yahut Türkiye Bankalar Birliği Hakem Heyeti’ne başvuru yapmadan önce, ilk olarak bankamıza bir şikayet dilekçesi yazıyoruz ve bunu banka yetkilisine elden teslim ediyoruz. Dilekçe için iki tane kopya oluşturuyoruz ve banka yetkilisinin imzası da bu dilekçeler üzerinde kesinlikle yer almalı. Aksi taktirde dilekçemiz resmi olarak geçerli olmayacaktır. Şikayetinizi e-posta ile yaparsanız ve bu postayı bastırırsanız da dilekçeniz geçerli olacaktır ancak gelen yanıtı da kesinlikle kaybetmeyin, çünkü bankadan gelen cevap olarak kayıtlara geçecek.

Bu işlemlerin ardından bankanın tam 30 günlük bir resmi cevap verme süresi var. Ancak bunun üzerine 10 günlük bir ek süre de talep edebiliyorlar. Bankanızdan gelecek olan cevap, sizi reddediyorsa artık 60 gün içerisinde hakem heyetlerine başvurabilirsiniz. Verilen süre içerisinde bankadan hiç cevap gelmediyse, yine hakem heyetine cevap verme süresinin bitiminin ardından 60 gün içerisinde başvurabilirsiniz.

Sıra geldi Hakem Heyeti Başvuru Formunu doldurmaya. Bu formu https://www.tbb.org.tr/tr/finansal-tuketici/musteri-sikayetleri-hakem-heyeti/basvuru-formu/304 adresini ziyaret ederek online olarak doldurabilir, böylece daha kolay bir şekilde bastırabilirsiniz. Başvuru formunuzu doldurduktan sonra bastırın, imzalayın ve belgeye ek olarak bankaya yapılan başvuru dilekçesi ile gelen cevabı da bastırarak iliştirin. Tüm belgeler hazır olduktan sonra artık tek yapmanız gereken evraklarınızla birlikte Türkiye Bankalar Birliği’ne başvuruda bulunmak.

Eğer şikayetinizi il merkezleri ve ilçe kaymakamlıklarında bulunan tüketici hakem heyetleri vasıtasıyla yapmayı planlıyorsanız, bu şubeleri ziyaret ederek onlardan hazır dilekçe formatlarını temin edebilir ve gideceğiniz yolu öğrenebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.