Bamyanın Faydaları ve Yararları

BAMYANIN FAYDALARI VE YARARLARI

Bamya, ülkemizde sofralarda sık sık değerlendirilen gıdalardan bir tanesi ve bu nedenle bamyanın faydaları ve yararları konusunda biraz bilgi sahibi olmak gerekli. Zira bazıları bu nadide bitkiyi tüketmeyi pek sevmiyor ancak onun sahip olduğu besin değerleri, günlük pek çok besin ihtiyacınızın karşılanmasına yardımcı olabiliyor. Dolayısıyla bamyayı arada bir de olsa mutfağınızda değerlendirmeli ve bilhassa sulu yemeğini tüketmelisiniz.

Bamyanın en güzel yanlarından bir tanesi, bol lifli olması ve bu nedenle sindirim sistemi problemlerinin üstesinden gelmenize yardımcı olması. Bilhassa kabızlık sıkıntısı yaşayanlar, bamyanın lifleri sayesinde bağırsak hareketlerinin hızlanmasını sağlayabilir ve bunun yanında mide-bağırsak problemlerinin ortaya çıkmasına engel olabilirler. Hatta bamyanın neredeyse yarısının daha ağzınızda çiğnerken sindirilmeye başladığını belirtmek gerekiyor. Yani sindirim sistemini hiç zorlamadan onu dilediğiniz kadar tüketebilirsiniz.

Bamyanın sadece bir fincan kadarı bile günlük C ve A vitamini ihtiyacınızın büyük bir kısmını karşılamak için yeterli olmaktadır. Bunun yanında folik asit, magnezyum, potasyum, kalsiyum ve demir bakımından da hayli zengin olması, onu mineraller ve vitaminler bakımından en iyi gıdalardan birisi haline getirmektedir. Bu yönüyle büyüme çağındaki çocuklar için de en iyi besin desteklerinden birisi olmaktadır.

İçeriğindeki yüksek miktarda antioksidan madde sayesinde hücrelerimizin yaşlanmalarının da önüne geçebilen bamya, dokuların serbest radikallerden dolayı yaşadıkları zararları telafi edebiliyor ve bu zararlı maddeleri vücuttan atabiliyor. Özellikle sindirim sistemi bozuklukları, kanser, kalp ve damar hastalıkları ile şeker hastalığına karşı etkili olduğu biliniyor.

Kalsiyum bakımından çok zengin bir gıda olması, onu süt ve süt ürünleri tüketmeyenler için de ideal hale getiriyor. Bunun yanında diğer mineraller bakımından yeterli olması, onun sağlıklı kemikler, kolesterol düzeyi, kan basıncı ve kalp ritmi için önemli bir besin olmasını sağlar.

Pek çok lifli besinde genellikle yeteri kadar protein bulunmaz ancak bamya bunlardan bir tanesi değil. Bamyada protein bol miktarda bulunur ve bunun sırrı onun aslında bir tohum olmasıdır. Yani bitkisel proteinler almayı tercih edenler ve et yemeyenler, eksik protein ihtiyaçlarını soya fasulyesi yerine bamya tüketerek de karşılayabilir, böylece soyanın östrojen hormonunu taklit eden içeriklerinden kaçınabilirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.