Ballı Kurabiye Nasıl Yapılır Tarifi

BALLI KURABİYE NASIL YAPILIR TARİFİ

Kurabiyenin ülkemizde çok sevilen bir hamurişi tatlı olduğu bir gerçek ancak pek çoğumuz maalesef klasik kurabiye tariflerini pek geliştirmiyor ve annelerimizden öğrendiğimiz aynı çeşit kurabiyeyi yapıp duruyoruz. Halbuki ballı kurabiye gibi evinizi misler gibi kokutacak bir kurabiye de var ve onun nasıl yapıldığını bilmeden geçmemek lazım. Eğer misafirleriniz ve aileniz için çayın yanında tüketebileceğiniz taze, sağlıklı ve güzel bir kurabiye arıyorsanız, ballı kurabiye tarifimize göz atmadan geçmeyin deriz.

Ballı Kurabiye Malzemeleri

  • Un (dört su bardağı)
  • Bal (üç yemek kaşığı)
  • Şeker (yarım çay bardağı)
  • Tuz (bir tutam)
  • Yumurta (iki adet)
  • Sıvı yağ (bir su bardağı)
  • Kabarma tozu (bir paket)

Ballı Kurabiye Tarifi

Kurabiyemizi yapmaya başlarken ilk olarak unumuzu geniş bir kabın içerisine eleyerek dolduruyoruz. Böylece hamurda herhangi bir topaklanmanın da yaşanmasına engel oluyoruz. Unumuzu kaba yerleştirdikten sonra diğer tüm malzemelerimizi de bu kaba ekliyor, hepsini güzelce yoğurarak devam ediyoruz. Ancak yoğurduktan sonra hamur sürekli elinize yapışıyorsa, bu yapışkanlığı azaltmak için biraz daha un ekleyebilir ve böylece kulak memesi olarak tabir edilen kıvamı almasını sağlayabiliriz.

Hamurumuz tam kıvamını aldığı zaman onu bir streç film ile sarıyor, ardından buzdolabına atarak yaklaşık olarak yirmi dakika boyunca dinlenmesini sağlıyoruz. Hamuru dinlendirmeden kurabiyenizi yapacak olursanız ağızda dağılan bir yapıya ulaşmayacaktır ve bu yüzden lezzeti de biraz düşmüş olacaktır. Hamurumuz dolapta dinlenirken fırınınızı yüz altmış beş dereceye ayarlayarak ısınmasını da sağlayabilirsiniz.

Şimdi fırın tepsimize yağlı bir kağıt koyuyoruz ve daha sonra hamurumuzdan ufak bezeler kopararak bunları yağlı kağıdın üzerine yerleştiriyor, ardından parmaklarımızı kullanarak parçaların ezilerek kurabiyeye benzemesini sağlıyoruz. Ardından tepsimizi fırınımıza koyuyor, on ila on beş dakika arasında arada bir kontrol ederek pişiriyoruz. Renklerinin çok fazla değişmesini istemiyoruz çünkü yanık tadının bal tadını bastırması güzel olmayacaktır. Ayrıca fırınınızı fansız programda çalıştırırsanız kurabiyeleriniz daha güzel pişeceklerdir.

Kurabiyelerimizi fırından aldıktan sonra kısa bir süre dışarıda bekleterek soğumasını sağladıktan sonra üzerine pudra şekeri serpebilir ve bu şekilde sunabilirsiniz. Bazıları ise reçeller kullanarak onları biraz daha renklendiriyorlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.