Balayında Nereye Gidilir

BALAYINDA NEREYE GİDİLİR?

Yayın Tarihi01 Nisan 2018 | EVLİLİK

Balayı yeni evlenen çiftlerin hayatlarında bir defa yaşayabilecekleri çok özel bir tatil ve bu nedenle balayını olabildiğince güzel bir şekilde planlamak da herkesin en büyük hayali. Ancak balayında nereye gidilir sorusunu cevaplamanın biraz zor olduğu da ortada. Medyada her ne kadar balayının deniz kum güneş ve 5 yıldızlı otel kapsamına sıkıştırılmaya çalışıldığını görsek de, aslında balayının çiftlere özel bir şekilde düzenlenmesi gerekiyor.

Balayında dikkate alınması gereken en önemli karar, balayının nasıl bir konseptte olacağı. Deniz kum güneş mi yoksa bir kültür gezisi mi? Yoksa tamamen keşfetmeye odaklı ve doğayla iç içe bir tatil mi istiyorsunuz? Bu kararı evlilikten aylar önce vermek rezervasyonları indirimli bir şekilde yakalamak ve ulaşımı da ucuza getirebilmek için bir hayli önemli. Pek çok çift maalesef istemediği bir tatil türünü balayında değerlendirdiği için pek o kadar da memnun olmadan tatilinden dönüyor ancak müstakbel eşiniz ile çok önceden nasıl bir tatile ihtiyaç duyduğunuzu açık açık konuşmalı ve ortak bir nokta bulmalısınız.

Yurtiçinde deniz kum güneş tatili yapmak isteyenlerin en çok tercih ettikleri bölgeler arasında Belek, Kemer, Marmaris, Datça, Dalaman, Lara, Side, Alanya, Didim, Ayvalık, Kuşadası, Özdere gibi seçenekler bulunuyor. Bu bölgelerde oldukça uygun fiyatlara erken rezervasyon imkanlarının bulunması ve ulaşımın da kolay olması tatili çok daha keyifli bir hale getiriyor. Kış tatillerinde ise elbette Abant ve Sapanca gibi bol bol SPA imkanı olan yerler ile Uludağ gibi kayak merkezleri zirveyi çekiyorlar.

Yurtdışında tatil isteyen çiftler ise egzotik ada ülkelerine gidiyorlarsa genellikle deniz kum güneş üçlüsünü seviyorlar fakat son dönemlerde kültürel turların da ağırlık kazanmasıyla birlikte Balkan ülkelerine olan balayı talebi bir hayli arttı. Yurtdışına balayına gitmek isteyenler uçak biletlerini aylar öncesinden alarak ciddi anlamda kar edebiliyor, lüks oteller yerine butik otellerde mütevazi odalarda kalarak da geri kalan paralarını gittikleri yerde bol bol eğlenmek için harcayabiliyorlar.

Bu konuda Uzakdoğu da son dönemlerde vize istemeyen ülkelerin varlığı nedeniyle ciddi bir popülerlik kazandı fakat buralara olan yol masrafının Avrupa ülkelerinden çok daha fazla olduğu da unutulmamalı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.