Bahçıvan Çorbası Nasıl Yapılır Tarifi

BAHÇIVAN ÇORBASI NASIL YAPILIR TARİFİ

Yayın Tarihi25 Haziran 2016 | YEMEK TARİFLERİ

Bahçıvan çorbası, yapımı kolay ancak lezzeti bambaşka çorba türleri arasında bulunuyor ve bilhassa etli çorbalardan hoşlananlar için ideal bir yemek haline geliyor. Kıymetli misafirlerinize ve aile bireylerinize beğenecekleri bir çorbayı ana yemekten önce sunmak istiyorsanız, bahçıvan çorbası tarifimizi değerlendirmeden geçmeyin deriz. Ayrıca Ramazan sofralarının da ideal çorbalarından birisi olduğunu belirtmeden geçmemek gerekiyor.

Eğer tarifimizde beğenmediğiniz sebzeler mevcutsa, onların yerine patates, enginar, brokoli gibi diğer sebze çeşitlerinden de koyabilirsiniz ancak yine de tarifi çok fazla bozmamaya dikkat etmelisiniz. Aksi taktirde diğer malzemeler ile uyumsuz bir tat ortaya çıkması mümkün olacaktır.

Bahçıvan Çorbası Malzemeleri

  • Kuşbaşı et (beş yüz gram)
  • Kereviz (bir adet)
  • Soğan (iki adet)
  • Erişte (bir fincan)
  • Havuç (bir adet)
  • Margarin (iki yemek kaşığı)
  • Pırasa (bir adet)
  • Bulgur (iki yemek kaşığı)
  • Salça (bir yemek kaşığı)

Bahçıvan Çorbası Tarifi

Bahçıvan çorbamıza başlarken ilk olarak yağımızı bir tencereye koyuyoruz ve ısıtarak yumuşatmaya başlıyoruz. Yağımız erirken bir yandan soğanlarımızı ince ince bir şekilde doğruyor ve daha sonra tenceremizin de içerisine ekliyoruz. Soğanları tencereye atar atmaz kuşbaşı şeklinde doğradığımız kırmızı etimizi de tencereye ekliyor, kısa bir süreliğine kavuruyoruz. Bir kaç dakika kavurduktan sonra tenceremize salçamızı da ekleyebilir ve bir kaç tur karıştırdıktan sonra tam 13 su bardağı su ekliyor, tencereyi kaynamaya bırakıyoruz.

Yemeğimizdeki etler yavaş yavaş pişmeye başladığında malzemelerimiz içerisindeki veya kendi tercih ettiğiniz sebzeleri de doğruyor, tencereye ekliyoruz. Doğranan sebzelerin boyutlarını kendi veya misafirlerinizin damak tadına göre ayarlayabilirsiniz. Bazıları küçük parçalardan hoşlanırken, bazıları ise daha büyük boyutlu sebzeli çorbaları sevebiliyorlar.

Sebzelerimizi tencereye ekledikten sonra beş dakika geçmesini bekliyor, daha sonra içerisine bulgurumuzu da ekliyoruz. Bulgurumuzu ekledikten sonra bir beş dakika kadar daha bekliyoruz ve içerisine eriştelerimizi de ekleyerek devam ediyoruz. Tüm malzemelerimiz eklendikten sonra artık kısık ateşte yemeğimizi pişmeye bırakabilir, ara ara tadına bakarak sebze ve diğer malzemelerin tamamen piştiğinden emin olabiliriz.

Çorbayı servis kaselerine ekledikten sonra dilerseniz üzerlerine birer tutam ince kıyım maydanoz da ekleyerek süsleyebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.