Baharatların Faydaları Nelerdir

BAHARATLARIN FAYDALARI NELERDİR?

Yayın Tarihi27 Haziran 2016 | BESLENME

Baharatlar Türk mutfağının önemli bir parçası olarak karşımıza çıkıyorlar ve yüzyıllar önce baharat yollarını ele geçirmenin bile çok ciddi bir gelir kapısı olması, tüm dünyada bu ürünlere ne kadar yüksek bir talep olduğunu bizlere gösteriyor. Dolayısıyla baharatların neden bu kadar değerli olduklarından da biraz bahsetmek gerekiyor.

Vücudumuzdaki pek çok işlevin düzenlenmesi hususunda etkilere sahip olan baharatlar, aşırıya kaçılmadığı sürece genellikle büyük faydalara sahipler. Baharatların faydalarını türlerine göre kısaca bir değerlendirmeyi de elbette unutmadık.

Kekik

Kekik varolan baharatlar arasında en yüksek antioksidan özelliğe sahip olanlardan birisi ve bu özelliği sayesinde vücudunuzun kendini temizlemesi, hücrelerin sağlığının korunabilmesi için güzel imkanlar sunuyor. Hazmı kolaylaştıran, pek çok rahatsızlığa iyi gelen ve mikropları öldüren kekik, bu nedenle pek çok yemek içerisinde değerlendirilmeli. Özellikle de salatalarda, makarnalarda ve bazı böreklerde yemeğin tadına tat kattığını da unutmamak gerek.

Zencefil

Zencefil ülkemizde maalesef yeterince tüketilmiyor. Halbuki içeriğindeki soğuk algınlığına iyi gelen maddeler, balgam söktürücü etkisi, bağışıklık sistemini güçlendirici yapısı ve eklem ağrılarına son veren içeriği nedeniyle neredeyse her konuda bir faydası bulunuyor. Bazılarına bu baharatın tadı biraz yoğun gelebiliyor ancak meyvelerle karıştırarak tüketmeniz halinde bu tat biraz daha çekilir hale gelecektir. Izgara yemeklere ve buharda pişmiş sebze yemeklerine de kolayca eklenebilir.

Nane

Hazımsızlık, mide bulantısı ve mide sorunlarına karşı bir ilaç olan nane, aynı zamanda stresi azaltmaya yönelik pek çok içeriğe de sahip. Bilhassa soğuk algınlıklarından çekenlerin de nane limon içmelerinin bir gelenek olduğunu unutmayalım. Hem yemeklere konulabilen hem de çay olarak içilebilen nane, ağız kokusundan yakınanların da çözümü olacaktır.

Zerdeçal

İltihapları ortadan kaldıran, karaciğeri kuvvetlendiren, kanserden koruyan ve kalp hastalıklarına engel olan zerdeçal, aynı zamanda yaşlanmanın etkilerini de ortadan kaldırabiliyor. Salata ve tavuk yemeklerinde inanılmaz etkiler yaratan zerdeçal, köri sosunun da içeriğinde bulunuyor ve diğer sosların içerisine de eklenebiliyor. İdeal bir sos malzemesi olduğunu aklınızdan çıkarmayın.

Biberiye

Hem iltihaplar hem de kronik hastalıklar konusunda etkili olan biberiye, kalp rahatsızlıklarına da engel olmaktadır ve bunun yanında baş ağrılarını dindirmektedir. Biberiyeyi soslarınıza katabilir ve yemeklerinizi renklendirebilir, dilerseniz bir poşet içerisine koyup yemeğe renk verdikten sonra tencereden çıkarabilirsiniz.

Tarçın

Herkesin bildiği ama az kullandığı tarçın, aslında kan şekerini düşüren, kolesterolü düzenleyen yapısıyla vazgeçilmez bir baharat. Bunun yanında el ayak titremesine bile iyi gelen, bağırsak sorunlarını ortadan kaldıran ve soğuk algınlığına iyi gelen tarçın, süte ve sütlü tatlılara katılabilir, meyvelere serpilebilir, ayrıca çaya bile eklenebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.