Bahar Yorgunluğundan Korunmanın Yolları

BAHAR YORGUNLUĞUNDAN KORUNMANIN YOLLARI

Bahar yorgunluğu maalesef neredeyse herkesin yaşadığı rahatsız edici durumlar arasında yer alıyor ve bu nedenle ona karşı korunmak isteyen kişiler de oldukça fazla sayıda. Bahar yorgunluğu nedir, nasıl korunulur diyenler için bu konuya dair bilmeniz gereken her şeyi bir araya getirdik. Ancak unutmayın ki bahar yorgunluğu aslında baharın etkilerinin vücudunuzdaki eksikleri ortaya çıkarması sonucunda meydana geliyor ve bu nedenle aslında onun bir sebep değil bir sonuç olduğunu da unutmamak gerek.

Bahar Yorgunluğu Nedir?

Bahar yorgunluğu, bahar aylarında hissettiğimiz enerjisizlik, yataktan çıkamama hissi, uyku hali ve halsizlik olarak karşımıza çıkıyor. Pek çoğumuz bunun değişen havalar nedeniyle olduğunu sanıyoruz ve aslında ortaya çıkışına kaynak olan şey bu olsa da, sebebi bu değil. Bahar aylarında havadaki elektrik yükü artar ve bu yük nedeniyle bir yandan çok enerjik ve mutlu hissederken, bir yandan yorgun ve moralsiz oluruz. Zira hormon düzeylerimizdeki bozukluklar ve genel sağlığımız, bu elektrik yükünden ciddi anlamda etkilenir ve vücudumuz değişime ayak uydurmakta zorlanır.

Bilhassa hormonal hastalıkları olanlar, vitamin eksiği olanlar, kötü beslenenler, sağlıksız bir hayat tarzı sürenler ve ruhsal hastalıkları olanlar, bahar yorgunluğunun etkilerini çok daha yüksek bir şekilde hissedeceklerdir.

Bahar Yorgunluğundan Nasıl Korunulur?

Bahar yorgunluğundan korunmak için ilk yapılması gereken şey doğru beslenmek. Özellikle C vitamini ve B vitaminleri, aynı zamanda bol mineralli ürünler, yorgunluğa karşı vücudunuzun kendini savunmasına yardımcı olacaktır ve vitamin ile mineraller hormon üretiminde de ciddi bir role sahipler. Aynı zamanda beslenmenize de dikkat etmeli, çok ağır olmayan ancak bol karbonhidratlı besinler ile beslenmelisiniz. Böylece bedeniniz enerji üreterek sizi yorgunluktan kurtaracaktır.

Bu dönemde sebze ve meyve tüketimi çok önemli ancak et ürünleri ve süt ürünleri tüketimini de es geçmemek gerek. Zira ihtiyaç duyduğumuz bazı proteinleri alabilmek için beslenmemizi çeşitlendirmemiz gerekiyor.

Hareketsiz bir yaşam tarzı sürenler, bu yorgunlukla karşılaşma ihtimaline daha fazla sahipler. Dolayısıyla bahar döneminde egzersize önem vermek, masa başından arada bir kalkmak gerekiyor. Vücudunuzu baharın getirdiği uyanışa hazırlamak için haftada bir kaç gün yürüyüşe çıkarak temiz hava almalısınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.