Bahar Alerjisi Nedir, Nasıl Geçer

BAHAR ALERJİSİ NEDİR, NASIL GEÇER?

Bahar alerjisi aslında sanılanın aksine sadece bahar aylarında değil, yılın herhangi bir döneminde karşınıza çıkabilir çünkü bahar aylarında polenler nedeniyle kaynaklanan bu alerjiye sahip olanlar, genellikle diğer mevsimlerde de farklı şeylere alerji sahibi oldukları için sıkıntıları devam eder. Yaz aylarında çimenlerden gelen polenler, son baharda otlardan gelen polenler, evde ev akarlarına karşı görülen alerji, hatta hayvan alerjileri gibi çeşitli alerjiler, yıl boyu rahatsızlık hissetmenize neden olabilirler. Dolayısıyla bahar alerjisi nedir, nasıl geçer derken genel anlamda alerjiye de göz atmak lazım.

Herkesin farklı bir ağacın polenlerine karşı alerjisinin olması nedeniyle bahar alerjisi de farklı kişilerde farklı konum ve zamanlarda kendini gösterebilir. Pek çok kişi buna saman nezlesi adını da vermektedir. Ailesinde bahar alerjisi olanların buna sahip olma olasılığı da bir hayli yüksek.

Bahar alerjisinin en büyük belirtileri arasında tıkanmış bir burun, burun akıntısı, kaşınma, hapşurma gibi belirtiler bulunmaktadır ve genellikle soğuk alerjisine benzer bir gidişat sergilemektedir. Genellikle bu tip belirtiler görülmesine karşın bazılarında uyku sorunları, yorgunluk, enerjisizlik ve yatalak hasta olma gibi sonuçlar da ortaya çıkabilir. Bu nedenle bahar alerjisini biraz daha ciddiye almak yerinde olacaktır. Bu semptomlar zamanla ortadan kalkabilir veya yıllar içerisinde tolerans sahibi olunabilir fakat tamamen bağışıklık kazanmak maalesef mümkün değil.

Bahar alerjisine tamamen tedavi mümkün değil ancak bu dönemde alerjenlerden uzak kalmak size bir hayli fayda sağlayacaktır. Dolayısıyla ilk önce alerji olduğunuz zamanlarda ev ve arabanızın pencerelerini kapalı tutmalı, havalanma işini klima ve havalandırma ile sağlamalısınız. Çünkü bu cihazların filtreye sahip olmaları aldığınız havadaki partiküllerin size ulaşmasına engel oluyor.

Ayrıca polenleri gözlerini kızartanlar dışarı çıktıklarında güneş gözlüğü veya normal gözlük kullanarak gözlerine doğrudan alerjenlerin gelmesine engel olabilirler. Yatakta toz akarlarına alerjileri olanlar ise akar önleyen yatak örtülerinden edinerek onları kendilerinden uzak tutabilirler.

Eczanelerde satılan ve reçetesiz olarak satılabilen bazı antihistaminik ilaçlar da alerji döneminde semptomların ortadan kaldırılması konusunda yardımcı olacaklardır. Ancak bazı ağır alerji vakalarında reçeteli ve daha güçlü ilaçların gerekli olabildiğini unutmayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.