Bağlanma Korkusu Olan Erkek

BAĞLANMA KORKUSU OLAN ERKEK

Erkeklerin kadınlara göre genel anlamda biraz daha az duygusal olmalarına karşın bazen bizleri şaşırtacak düzeyde duygusal tepkiler ortaya koymaları, onları anlamamızı biraz zorlaştırıyor ancak korkmayın, onlar da zaten bizi anlamakta zorluk çekebiliyorlar. Dolayısıyla bağlanma korkusu olan erkek karşısında ne yapmalı diyen kadınlar kendilerini çaresizlik içerisinde buluyorlar çünkü böyle bir tepki pek de erkeklerden beklenen bir tepki değil. Eğer sizin de sevdiğiniz insan böyle bir korku içerisindeyse, ona nasıl tepki vermeniz gerektiğine dair bir kaç bilgi vererek devam edelim.

Öncelikle o kişinin neden bağlanma korkusuna sahip olduğunu anlamak çok önemli. Bazı erkekler bir ilişki için yeterli maddiyata sahip olmadıklarını düşündüklerinden bir korku geliştirebiliyorlar, bazıları ise geçmişteki aldatılma gibi kötü anılardan bir türlü kurtulamıyorlar. Dolayısıyla alacağınız önlemler onun bu tip korkularını dindirme üzerine olmalı ve her erkeğe uygulanabilecek tek bir formül bulunmuyor. Maddiyatı sıkıntılı bir erkek çok bakımlı ve gezmeyi seven bir kızla birlikte olmak istemeyecektir, aldatılmış bir erkek ise siz yeterli güveni vermedikçe sizden uzak durmak isteyecektir.

Bağlanma korkusu olan erkekler genellikle ilişkilerde diğerleri kadar atik olmayacaklardır ve bu yüzden onlara karşı yer yer sabır göstermeniz de gerekebilir. Çünkü bu tip erkeklerin kendi kendileri ile yüzleşmeden size kendilerini tam olarak açmayacaklarını da unutmamalısınız. Biraz süre vermeniz her şeyi yerine koyması için faydalı olacaktır.

Özellikle geçmişte ilişki deneyimi az olan erkekler, kadınlarla iletişim kurarken zorlanma ihtimaline sahipler. Bu yüzden iletişimde siz biraz daha açık olmalı, onunla sürdürdüğünüz sohbette yüzeysellikten kaçınarak kendinizi biraz açmalısınız. Böylelikle onun da duygusal anlamda sizi yakın bulması ve size kendini açması çok muhtemel olacaktır.

Bazı kadınlar bu tip erkekler üzerinde baskı kurarak dediklerini yaptırmak için onları zorlayabiliyorlar ancak bu zorlanmaların bağlanma korkusunu körükleyebileceği de dikkate alınmalı. Zira zaten ilişki konusunda tereddüt yaşayan bu erkekler, bir de evlilik, aile ile tanışma gibi planları duydukları zaman bu yükün altında ezilmiş hissedebilirler. Ayrıca onun kendi hayatındaki kişisel zamanını dostları ve ilgi alanları ile değerlendirmesine müsaade ederek köşeye sıkışmış gibi hissetmesine de engel olabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.