Bağışıklık Sistemini Güçlendiren Besinler

BAĞIŞIKLIK SİSTEMİNİ GÜÇLENDİREN BESİNLER

Yayın Tarihi28 Mart 2016 | BESLENME

Bağışıklık sistemi, insan vücudunun hastalık ve rahatsızlıklardan korunabilmesi için elbette elzem. İmmün sistem olarak da adlandırılan bağışıklık sisteminin zayıf olması, kişileri çeşitli mikrop ve virüslere karşı savunmasız hale getiriyor. Pek çok kişi hastalıkların sadece kış aylarında yaygın olduğunu düşünüyor ancak aslında bahar aylarında çok daha fazla kişi salgın hastalıkların pençesine düşüyor. Bunun yanında, mevsime bağlı olmayan hastalıkların varlığı da bir gerçek. Dolayısıyla yılın her anında vücudumuzun savunma mekanizmasını desteklememiz gerekiyor. Bağışıklık sistemini güçlendiren besinler, tam anlamıyla bunu yapmanıza yardımcı olacaktır.

Sebze ve meyveler, bildiğiniz gibi insan vücudu için gerekli olan tüm maddeleri barındırıyorlar ve bu sadece C vitaminiyle de sınırlı değil. Sadece turunçgillere yüklenmek yerine, çeşitli ve farklı meyve ile sebzeleri tüketirseniz, vücudunuzun defansını güçlendirebilirsiniz. Bu ürünleri hem çiğ tüketebilir, hem de pişerken faydalarının kaybolmaması için kızartma yerine sulu yemek yahut buğulama yöntemini tercih edebilirsiniz.

Elbette düzenli olarak kırmızı ve beyaz et tüketimi de kesinlikle gerekli. Hiç et yememek sağlıklı değil fakat eti abartmak da bir o kadar sağlıksız. Etlerden aldığımız proteinler, vücudumuzun yapı mekanizmasının oluşmasına yardımcı oluyor, savunma hücrelerimizi arttırıyorlar. Ancak kızartma gibi sağlıksız şekilde tüketmek yerine, buğulama, haşlama, ızgara gibi seçenekleri kullanmalısınız. Tabii ki 7/24 et yemek yerine sebze yemeklerinizin yanında da et seçeneklerini sunabilirsiniz.

Süt ve süt ürünlerinin tüketimi de uzun yaşamın ve kuvvetli bağışıklık sisteminin temelleri arasında yer alıyor. Orta asyada tüketilen bol süt ürünlü beslenme rejimlerinin insanların hayatlarını ne kadar uzattığı ve uzun yaşlara kadar sağlıklı yaşamalarına imkan tanıdığı biliniyor. Süt, yoğurt, kefir, peynir ve diğer süt ürünlerini günde en az bir defa tüketerek siz de hem hastalıklardan korunabilir, hem de iskelet sisteminizi güçlendirebilirsiniz.

Yeşil çay ve pek çok diğer bitki çayı, insan vücuduna yardımcı olan elementleri içerisinde barındırıyor. Hatta sakinleştirici etkisi bulunan çaylar bile sırf stresinizi aldıkları için her zaman hastalıklara karşı daha dirençli olmanızı sağlıyorlar. Dolayısıyla sevdiğiniz bitki çayları varsa her gün onlardan da birer bardak hazırlayabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.