Bağırsakları Çalıştıran Yiyecekler ve İçecekler

BAĞIRSAKLARI ÇALIŞTIRAN YİYECEKLER VE İÇECEKLER

Hem kadınların hem de erkeklerin zaman zaman çeşitli bağırsak problemleri yaşadıkları bir gerçek ve bu bazen dayanılmaz ağrılara neden olabiliyor. Dolayısıyla bu sorunun üstesinden gelmenizi sağlayabilecek besinleri tüketmeniz hem daha sağlıklı bir şekilde hem de ilaç kullanmadan bağırsak problemlerinizin önüne geçmenizi sağlayacaktır. Bilhassa kabızlık ile kendini belli eden bağırsak çalışmasındaki sıkıntıları aşmak için önerilerimizi okumaya devam edin.

Son yıllarda ortaya çıkan probiyotik yoğurtlar ve çaylar gibi ürünleri siz de fark etmişsinizdir. Bu ürünlerin daha kolay bir sindirim gerçekleştirmenize olanak tanıdıkları bilimsel olarak ispatlanmış durumda ve aşırıya kaçmadan tüketimleri bağırsaklarınızın çalışmasını oldukça düzenli hale getirecektir. Tabii ki devamlı olarak tüketmek yerine günde bir adet tüketim gibi sınırlı miktarlardan bahsediyoruz.

Bol lif içeren besinleri tüketmek de bağırsakları çalıştıran en büyük etkenlerden bir tanesi. Bu nedenle lahana salataları, elma püresi gibi bol lif içeren sebze ve meyveleri dilediğiniz şekilde tüketerek hiç zorlanmadan bağırsaklarınızı çalıştırabilirsiniz. Ancak sadece lifli besinleri değil, normal yemek düzeninizi de aksatmamanız gerekiyor. Standart yemek düzeninizin çok fazla dışına çıkmanız da bağırsak problemlerini körükleyecektir.

Tabii ki tüketebileceğiniz yiyeceklerin yanında bazı içecekler de mevcut. Pek çok kişinin günlük yaşam içerisinde ihtiyacı kadar su tüketmediği aşikar. Buna bir de bol kahve ve çay tüketimi eklendiğinde bağırsaklar için yeterli duyun da karşılanamadığını belirtmek gerek. Dolayısıyla günde 2 litreden daha fazla sadece su içmeye dikkat etmelisiniz. Vücutta yeteri kadar su bulunmaması durumunda bağırsaklarda bulunan artıklarda bulunan tüm sular emilecektir ve bu da hazımsızlıklara yol açacaktır.

Eğer sadece su tüketimi ile hazımsızlıktan veya kabızlıktan kurtulamıyorsanız, limonlu ılık su ya da saf su içmeyi de deneyebilirsiniz. Böylece bağırsaklarınızda bulunan sinir ve kaslar uyarılarak çalışmaya başlayacaklardır. Ancak hazımsızlığın farklı hastalık ve rahatsızlıklardan kaynaklanan bir yapısı varsa bu çözümler biraz yetersiz kalabilir.

Aynı zamanda yoğun stres, korku, depresyon ve diğer ruhsal bozuklukların da bağırsak sorunlarına yol açabildiği biliniyor. Bu nedenle sorununuzun çözüme kavuşmaması durumunda bir doktor ziyareti yapmayı da ihmal etmemelisiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.